Lesní požár v Izraeli zabil 40 lidí

Haifa - Čtyřicet izraelských vězeňských dozorců přišlo dnes na severu Izraele o život při požáru v tamních lesních a křovinatých porostech, informovaly tamější policejní zdroje. Strážci jeli autobusem do místní věznice, která byla kvůli ohni evakuována. Během cesty se ale vozidlo převrátilo a shořelo. Neštěstí přežili jen tři lidé s vážnými popáleninami. Zraněny na jiných místech byly ještě nejméně dvě osoby.

Oheň, který propukl v pohoří Karmel nedaleko přístavu Haifa, si vynutil evakuaci několika stovek lidí, včetně obyvatel jednoho kibucu a hotelu a také studentů z kampusu haifské univerzity.

Evakuováno bylo i zhruba 500 palestinských vězňů. Zahynuvší strážci jeli jako posila pro převoz trestanců do jiných věznic. Ohořelá kabina vozidla se objevila v televizních záběrech.

Izraelská protipožární služba nasadila proti požáru desítky hasičů podpořených i cisternovými letouny. Zatím se jim ale nepodařilo zuřící plameny zcela zvládnout. „Je to katastrofa bezprecedentního rozsahu,“ prohlásil premiér Benjamin Netanjahu, který požádal o pomoc Řecko, Kypr, Itálii a Rusko, aby přispěly svými cisternovými letadly.

Úřady se snaží zjistit příčinu požáru, který zničil přibližně 325 hektarů velmi suchého porostu. Během letošního letního období v Izraeli prakticky nepršelo. Protipožární služba vyjádřila podezření, že ohnivý živel mají na svědomí místní obyvatelé, kteří byli neopatrní při pálení odpadků. „Je to jeden z nejhorších požárů od roku 1998,“ řekl mluvčí izraelských požárníků Joram Levy.

Izraelskému prezidentovi Šimonu Peresovi vyjádřil v souvislosti s oběťmi soustrast palestinský premiér Salám Fajad.

Požár má i nešťastnou symboliku. Pohoří Karmel bývalo kultovním místem pro řadu náboženství. Podle Starého zákona tady Bůh zapálil oběť, kterou mu připravil prorok Eliáš.

Ohořelý autobus
Ohořelý autobus
Více fotek
  • Ohořelý autobus autor: Avishag Shar-Yeshuv, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2147/214676.jpg
  • Lesní požár v Izraeli autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2147/214622.jpg
  • Lesní požár v Izraeli autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2148/214705.jpg