WikiLeaks: Rusku vládne zkorumpovaná mafiánská elita

Moskva - Rusku vládne zkorumpovaná elita byrokratů, která státu odčerpává ropné zisky. Systému, kde zákony nic neznamenají a chamtivost a ropa rozhoduje o všem, kraluje „alfa-samec“ Vladimir Putin. Úplatky se prý v Rusku vybírají stejně systematicky jako daně. Taková je podoba dnešního Ruska podle amerických diplomatických depeší, které postupně zveřejňuje server WikiLeaks.

Diplomatické dokumenty vyobrazují dnešní Rusko jako „zkorumpovanou autokracii,“ kde se po rozpadu Sovětského svazu místo komunismu staly hybnou silou elity peníze. „Úplatky se berou zdola až nahoru,“ napsal letos v únoru v jedné depeši americký velvyslanec v Moskvě John Beyrle s odvoláním na nejmenovaný zdroj.

Tajné služby, policie a místní funkcionáři prý vybírají úplatky v dobře organizovaném systému, které sahá až do Kremlu. „Potřebují peníze, aby se dostali nahoru, kde mají přístup k lukrativním postům,“ praví se v Beyrlově kabelogramu.

Autoři diplomatických dokumentů spekulují, že bývalý agent sovětské tajné služby KGB Putin má v zahraničí značný majetek, jehož zdrojem je ruský ropný export. Putinův mluvčí dnes obsah depeší označil za směšný a připomněl, že jsou založeny na neověřených pověstech. „Za předpokladu, že jde o skutečné depeše, se člověk musí ptát, proč diplomati píšou takové hovadiny,“ podotkl mluvčí Dmitrij Peskov.

Beyrle v jedné z depeší opakuje pověsti o tom, že Putin je napojen na švýcarskou obchodní společnost Gunvor. „Společnost je prý jedním ze zdrojů Putinova bohatství,“ píše Beyrle s odvoláním na ropné obchodníky. V jiném dokumentu velvyslanec uvádí, ovšem bez důkazů, že Putin společnost Gunvor dokonce vlastní.

Rusko, Čečensko a Bělorusko jsou mafiánské státy

Jeden z únorových kabelogramů cituje španělského prokurátora Josého Grindu Gonzáleze, který je považován za odborníka na ruský organizovaný zločin. Grinda označil Rusko, Čečensko a Bělorusko za „pravé mafiánské státy“ a tvrdil, že ruskou mafii kontroluje federální kontrašpionáž a vojenská rozvědka. Některé ruské politické strany podle něj pracují ruku v ruce s organizovaným zločinem. 

I Beyrle ve své korespondenci píše s odvoláním na svůj zdroj, že „lidé často vídají osoby kráčející do Kremlu s velkými kabelami a tělesnými strážci. Spekuluje se, že tašky jsou plné peněz. Gubernátoři vybírají peníze pocházející z úplatků skoro stejným systémem jako daně.“

Moskě vládnou zloději

Polosvět korupčních obchodních praktik podle Beyrleho kvetl za bývalého moskevského starosty Jurije Lužkova. Zkorumpovaní úředníci si vynucovali úplatky od podnikatelů, kteří chtěli ve městě působit. „Přímá vazba radnice na podsvětí vede některé osoby k závěru, že řízení města je nefunkční a připomíná spíš kleptokracii (vládu zlodějů) než městskou správu,“ napsal velvyslanec.

Jurij Lužkov
Jurij Lužkov