V Polsku v noci umrzlo 12 lidí, Evropa stále ochromena

Varšava - V Polsku v noci na dnešek umrzlo dalších 12 lidí. Mrazivé počasí si tak zde za poslední týden vyžádalo už tři desítky obětí. V dalších evropských zemích dnes sníh a mráz nadále komplikovaly dopravu. V Rakousku byla vyhlášena omezení pro nákladní automobilovou dopravu. Problémy na železnici trvají na západě kontinentu, ruší se některé vlaky mezi Bruselem, Paříží a Londýnem. Největší potíže hlásí letiště v Paříži, Amsterdamu, Berlíně, Düsseldorfu a londýnské Heathrow.

Mrazy si v Polsku za poslední noc vyžádaly 12 lidských životů. Mezi 30 lidmi, kteří v tomto týdnu v Polsku umrzli, jsou převážně bezdomovci závislí na alkoholu. Dalších 13 lidí zemřelo kvůli nesprávnému nakládání s topnými tělesy. Jen včera v Polsku hořelo na 800 místech. Do výjimečně studeného rána se dnes probudilo asi 150 000 obyvatel Čenstochové, kde v noci praskl hlavní teplovod. Technici už ale poruchu opravují a v některých částech města se už zase topí.

To nejhorší má už ale Polsko zřejmě za sebou. Po mrazech kolem minus 26 stupňů spadla dnes v noci rtuť „pouze“ na dvacet pod nulou. Ustává i sněžení a doprava se pomalu vrací k normálu. Některé vlaky mají ještě několikahodinová zpoždění. Radnice větších měst nabízejí městskou dopravu zdarma, aby se vyhnuly dlouhým zácpám tvořícím se při četných nehodách způsobených nesjízdnou silnicí.

Video Evropu trápí sníh i povodně
video

Evropu trápí sníh i povodně

Oteplení meteorologové v Polsku očekávají po víkendu, kdy má padat déšť se sněhem.

Obchvat Vídně jen pro osobní auta

Kvůli hustému sněžení byl dnes pro nákladní dopravu zcela uzavřen dálniční obchvat Vídně, osobní auta ho mohou nadále využívat. Opatření má zabránit opakování situace ze středy, kdy na zasněžené dálnici uvízl kamion a obchvat rakouské metropole na několik hodin zablokoval.

Dopravní omezení platí i na dálnici A2, která spojuje Vídeň se Štýrským Hradcem na jihu země. Na její úsek na hranici spolkových zemí Dolní Rakousy a Štýrsko mohou nákladní automobily vyjet pouze se sněhovými řetězy.

Gatwick funguje, vlaky Eurostar nabírají zpoždění

Po dvou dnech začalo plně fungovat londýnské letiště Gatwick. Vzhledem k ochromené letecké dopravě byly vykoupeny veškeré jízdenky na vlaky Eurostar. I ty se ale také potýkaly se silnými mrazy a řada spojů musela být zrušena. Společnost provozující rychlovlaky Eurostar oznámila, že až do neděle se nebude jezdit podle pravidelného jízdního řádu, některé vlaky nepojedou a některé budou nabírat více než hodinová zpoždění.

Podle spolupracovníka ČT ve Velké Británii Ivana Kytky vázne v některých obchodech zásobování. Ve Skotsku zůstává zavřeno 2 500 až 3 000 škol. V Londýně funguje doprava spolehlivě, spoje z metropole do dalších oblastí jsou omezovány. Skotsko, Severní Irsko a severovýchodní Anglii budou nadále trápit mrazy a přívaly sněhu.

V Belgii nejsou na mráz zvyklí

Nejstudenější začátek zimy od roku 1875 zažívá Belgie. Mrazy, které letos Belgii zasáhly, nejsou v této zemi zvykem. Řidiči běžně ani nemění na zimu pneumatiky a po letošní sněhové nadílce mají problémy. „U Bruselu byly kolony dlouhé až 600 kilometrů. Ve Flandrech asi 400 kilometrů,“ říká Hayo Beeckman z vlámského dopravního centra. Města nemají vybavení na protahování zasněžených silnic. Bruselské letiště začalo ode dneška fungovat zcela normálně.

Tlaková níže, která do střední Evropy přinesla sněžení, způsobila také záplavy v Benátkách. Po silných deštích zde byla dnes ráno hladina moře 140 centimetrů výš, než je běžný stav. Více než polovina historického centra města je přístupná jen v holinkách.

Povodňový stav nouze vyhlásily Bosna, Srbsko a Černá Hora. Vydatné deště rozvodnily řeku Drinu na stoleté maximum. Úřady evakuovaly stovky lidí. Na několika místech v Bosně se Drina vylila z břehů a vytvořila obrovské jezero. Záplavy způsobily problémy s dodávkami elektřiny a pitné vody.