Al-Káida chystala útoky jedem v Saúdské Arábii

Džidda (Saúdská Arábie) - Členové teroristické sítě al-Káida, kteří jsou nyní ve vazbě, plánovali vražedné útoky proti členům saúdskoarabské vlády, bezpečnostním činitelům i pracovníkům sdělovacích prostředků. Chtěli jim poslat otrávené balíčky na jejich pracoviště. Skupina chtěla získat peníze na své operace loupežemi v bankách.

V předchozích měsících saúdskoarabské síly dopadly 149 ozbrojenců al-Káidy, kteří shromažďovali peníze a najímali nové členy sítě pro útoky v království. Terčem se měla stát vládní zařízení, bezpečnostní činitelé a média. Vybraným osobám chtěli poslat parfém s jedem, ale způsobů vražd měli připravených víc.

Zatčení teroristé patřili k 19 buňkám al-Káidy a měli napojení na ozbrojence v Jemenu a Somálsku. Skupinu tvoří 124 Saúdských Arabů a 25 cizinců.

Saúdská Arábie se léta potýká s teroristy z al-Káidy. V roce 2006 se jí podařilo zarazit tři roky trvající vlnu teroristického násilí. Loni vznikla nová skupina al-Káidy z ozbrojenců saúdskoarabského a jemenského křídla - al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) s hlavní základnou v Jemenu. V srpnu 2009 se sebevražedný atentátník pokusil zavraždit nejvyššího velitele protiteroristických sil v Saúdské Arábii, prince Muhammada bin Najífa. Způsobil mu ale jen lehčí zranění.