Čína dokáže vyrobit cokoliv. I housle

Peking - Čína je největším světovým výrobcem a vývozcem všeho možného. Teď se chce dostat na čelo i v oblasti vývozu hudebnin. Říše středu například vyrábí sedmdesát procent strunných nástrojů ve světě. Dříve byly housle z Číny považovány za dřevo na topení, dnes se ale svou kvalitou dotahují na ty nejlepší z evropské produkce.

Na základní škole ve městě Tung-kao-cchun se učí tři tisíce žáků. Padesát z nich se věnuje hře na housle. Jejich učitelka se sama poprvé houslí dotkla před třemi lety a připouští, že nejsou jednoduchým nástrojem. Zároveň se ale netají obrovskými ambicemi školy i města. „Naše obvodní vláda a naši vůdci věnují tomuto projektu hodně pozornosti. Chtějí z tohoto města udělat mezinárodně známou líheň talentovaných houslistů a základnu výroby houslí,“ říká Čang Čchiang.

To už Tung-kao-cchun bezesporu je. Ve městě je devět továren a přes 150 dílen vyrábějících na třicet procent světové produkce houslí, violoncell a bas. Společnost Chua-tung Instruments vyrábí nástroje už 22 let. Dnes produkuje 200 tisíc nástrojů ročně v celkové hodnotě jedné miliardy korun. Devadesát procent nástrojů tady vyrobených je na export. Hlavními odběrateli jsou Spojené státy, Velká Británie, Austrálie a Německo. Česká republika mezi ně nepatří.

Všech 500 dělníků v továrně jsou bývalými zemědělci z okolních vesnic. Do výroby se zapojují po dvaceti dnech zaučení a vydělávají v průměru pět a půl tisíce korun měsíčně. Vyrábí tu nástroje, které stojí v přepočtu pár stovek i několik set tisíc korun. „Zlepšili jsme dovednost výroby houslí. Kvalita našich výrobků je lepší a lepší. A to nejenom v naší společnosti, ale v celé Číně,“ chlubí se manažerka Chua-tung Instruments Keng Čan-chua.

Slova potvrzují zahraniční dovozci, kteří ještě před deseti lety nazývali čínské nástroje dřevem na topení. Dnes tvrdí, že kvalita čínských špičkových houslí se přibližuje úrovni italských nebo rakouských.

Čínská houslařská dílna
Čínská houslařská dílna
Více fotek
  • Čínská houslařská dílna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2151/215052.jpg
  • Čínská houslařská dílna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2151/215049.jpg
  • Výroba houslí v Číně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2151/215048.jpg