Podle WikiLeaks řídila Čína útoky proti Googlu

New York - Za útoky na počítačové systémy společnosti Google stojí vysocí členové čínského komunistického vedení. Naznačují to dokumenty americké diplomacie zveřejněné serverem WikiLeaks, které o víkendu publikoval americký deník The New York Times. Google napadení svých serverů hackery oznámil letos v lednu. Dva měsíce poté krátce své působení na čínském trhu omezil.

Depeše poslaná z amerického velvyslanectví v Číně do Washingtonu cituje „dobře umístěný kontakt“, podle nějž čínská vláda řídila narušení systémů Googlu. „Podle našeho kontaktu byly přísně tajné operace řízeny na úrovni stálého výboru politického byra ústředního výboru.“

Na útoky hackerů prý dohlíželi šéf komunistické propagandy Li Čchang-čchun a Čou Jung-kchang, jenž podle agentury AFP zodpovídá za bezpečnost země. Oba jsou členové stálého výboru politického byra, který patří mezi nejvyšší orgány v hierarchii čínské komunistické strany.

Podle amerického listu z depeší není jasné, zda byli do digitálních útoků zapleteni čínský prezident a premiér. List zároveň upozornil, že zdroj uváděný v depeších v rozhovoru s ním popřel, že ví, kdo útok řídil.

Google letos v lednu oznámil, že se stal obětí digitálního útoku, který má s vysokou pravděpodobností původ na čínském území. Čína se proti tomuto tvrzení ohradila. Napadeny prý byly také e-maily čínských aktivistů za lidská práva. Požadavky čínských úřadů na cenzurování internetových služeb se Google v březnu pokusil obejít tím, že přesunul svůj vyhledávač z území vlastní Číny do Hongkongu. Spor skončil v červnu, kdy Google svůj původní čínský web google.cn zprovoznil.