Španělsko opět lítá, protest dispečerů ale nebude bez dopadu

Madrid - Všechna španělská letiště, která včera ochromil neoficiální protest leteckých dispečerů, už fungují normálně. Také české spoje mířící do Španělska byly dnes vypraveny řádně. Stávka, kvůli níž musela vláda na několik hodin dokonce uzavřít vzdušný prostor, se podle odhadů španělské civilní letecké správy AENA dotkla zhruba 600 tisíc lidí. Problémy měli i čeští turisté, z Prahy neodletěla více než desítka letů.  

Španělsko muselo včera zavřít osm hlavních letišť. Protest přitom přišel v době, kdy se Španělsko potýká s hospodářskými a fiskálními problémy. Cestovní ruch vytváří 11 procent hrubého domácího produktu země. A konfederace španělských hotelů dodala, že protest způsobil ztráty v milionech eur a poškodí pověst Španělska jako významné turistické destinace. V cestovním ruchu se ztráty odhadují až na 350 milionů eur (8,7 miliardy Kč) a aerolinie přišly o více než 100 milionů.

Španělská vláda během soboty potlačila protest dispečerů nebývale tvrdými mimořádnými kroky. Zavedla nouzový stav, který se jinak využívá při katastrofách jako zemětřesení či záplavy. Krátce po vyhlášení mimořádných kroků se dispečeři začali rychle vracet na své pozice. AENA uvedla, že dnes je v letových řádech 4 052 pravidelných letů a že z 296 dispečerů ve směně je jich na svých pozicích 286. Letiště jsou díky tomu zcela provozuschopná.

První místopředseda španělské vlády a ministr vnitra Alfredo Pérez uvedl, že nouzový stav bude v platnosti po 15 dnů. A pokud to parlament odsouhlasí, může se prodloužit i na vánoční svátky, kdy je provoz na letištích také rušný. Ministr dodal, že dispečery pravděpodobně čekají za nezodpovědné opuštění pozic právní postihy.

Dispečeři vyhlásili v pátek večer hromadně pracovní neschopnost a přerušili práci kvůli údajné nemoci. Protest spustili za táhnoucího se sporu o mzdové a pracovní podmínky s letištní správou. Jejich kroku předcházel vládní souhlas se změnami, kolik hodin smějí dispečeři odpracovat za rok. Kabinet také schválil zákon, že armáda smí v naléhavých případech převzít vzdušný prostor, a schválil plán prodat 49 procent AENA.

Letadla společnosti Iberia čekají na letišti během neformálního protestu leteckých dispečerů ve Španělsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Paul White