Egypťané si nemohou u voleb moc vybírat

Káhira - Egypťané hlasují ve druhém kole parlamentních voleb. V tom prvním jasně zvítězila Národní demokratická strana prezidenta Husního Mubaraka. Opoziční strany získaly jen několik poslaneckých mandátů a vládní stranu obvinily z manipulace s hlasy. Proto se řada z nich voleb neúčastní a voličům zbývají na výběr pouze vládní kandidáti.

V minulém kole přišlo k urnám 30 procent voličů, dnes jich bylo podle odhadů volební komise ještě méně. První kolo hlasování se konalo před týdnem. S přehledem ho vyhrála strana stávajícího egyptského prezidenta Husního Mubaraka, která získala 209 mandátů.

Hlavní opoziční strany Muslimské bratrstvo a Liberálové ovšem dnešní hlasování bojkotují. Mubarakovu stranu obviňují z manipulace voleb a zastrašování voličů. Jiné strany bojkotovaly už první kolo. Na mnoha místech tak soupeří vládní kandidáti jen proti sobě. Mubarakova strana se tak může těšit na drtivé vítězství.

Po pěti letech z parlamentu zřejmě vytlačí zakázané - ale tolerované - Muslimské bratrstvo, které bylo dosud nejsilnější opoziční stranou. Pro Mubaraka to bude důležitý triumf před prezidentskou volbou v příštím roce.

Egyptští nezávislí pozorovatelé a média v prvním kole zaznamenali nesrovnalosti ve prospěch Mubarakovy strany. Kriticky se k průběhu voleb vyjádřil také zámořský spojenec Káhiry Washington.

Egyptské Lidové shromáždění čítá 518 křesel, deset z nich obsadí svým rozhodnutím hlava státu.