Jižní Korea a Japonsko jednají na společné schůzce

Washington - Ministři zahraničí USA, Japonska a Jižní Koreje budou dnes na společném setkání řešit otázku, jak zajistit klid na korejském poloostrově. Vztahy mezi sousedy se vyhrotily před čtrnácti dny, poté, co Severní Korea ostřelovala jihokorejský ostrov Jonpchojng. Dělostřeleckou kanonádu tam nepřežili čtyři lidé. Jižní Korea dnes navíc znovu ukazuje svému severnímu sousedovi vojenskou sílu. Mohutnou dělostřeleckou palbou zahájila další armádní cvičení.

Pět dní teď bude jihokorejská armáda demonstrovat svou sílu. Cvičení začalo současně na devětadvaceti místech a zahrnuje také ostrovy ve Žlutém moři poblíž sporné námořní hranice, kterou komunistický režim na severu neuznává. Situace na Korejském poloostrově se blíží na hranici války. A to kvůli bezohledným elementům, které se rozhodly provádět válečná cvičení. Pokud naruší výsostné vody KLDR, bude to považovat za provokaci.

Po ostřelování ostrova Jonpchjong Jižní Korea vyměnila ministra obrany. A nový ministr, bývalý bezpečnostní poradce prezidenta, jasně řekl, že na další severokorejskou provokaci už Soul odpoví mnohem razantněji.

Mezi Jižní a Severní Koreou od války v padesátých letech minulého století panuje pouze příměří.  Podle dostupných informací například ze severu míří na pět tisíc raketometů na jihokorejské hlavní město Soul, které leží jen několik desítek kilometrů od hranic.

Korejské incidenty řeší mezinárodní trestní soud

Mezinárodní trestní soud zahájil předběžné vyšetřování, jestli se KLDR nedopustila v Jižní Koreji válečných zločinů. Šetření se zaměřuje na dva incidenty. Prvním je ostřelování ostrova Jongpchjong z 23. listopadu, při němž zemřeli dva vojáci a dva civilisté, druhým potopení jihokorejské válečné lodi, kterou v březnu zasáhlo severokorejské torpédo. Zahynulo při tom 46 námořníků.