Řecko si připomíná smrt mladíka, policie rozhání demonstranty

Atény – Nejméně pět lidí bylo dnes zraněno při střetech čtyř tisícovek demonstrantů s policií v centru Atén. Protestující mladíci si připomínají výročí smrti patnáctiletého studenta zabitého policií před dvěma lety. Pořádkové síly použily proti davu slzný plyn a obušky poté, co na ně demonstranti začali házet zápalné lahve, kamení a pomeranče. Nejméně 40 účastníků akce bylo zatčeno. Připomínková akce se konala i v druhém největším řeckém městě Soluni.

Několik stovek vandalů rozbíjelo v Aténách také autobusové zastávky, výlohy obchodů a bank i telefonní budky. Na řecké poměry nicméně akce nebyla natolik násilná jako při jarních a letních protestech proti úsporným opatřením vlády, které vedou mimo jiné ke snižování mezd státních zaměstnanců a snižování důchodů.

Zastřelený chlapec Alexis Grigoropulos patřil ke skupině třicítky mladých lidí, kteří 6. prosince 2008 házeli kamení a různé předměty na policejní vůz. V něm byli dva policisté - Epaminondas Korkoneas a Vasilios Saraliotis. Jeden z nich vystřelil směrem k bouřící se mládeži, kulka smrtelně zasáhla chlapce. Jeho smrt vyvolala v zemi řadu nepokojů. Letos soud policistu Korkonease odsoudil za vraždu mladíka na doživotí, jeho kolega dostal desetiletý trest vězení.

Demonstrace v Aténách
Zdroj: AP Photo
Autor: Alkis Konstantinidis