Mrazy v Polsku vzaly už 60 životů

Berlín - V Polsku si mrazy za posledních 24 hodin vyžádaly dalších devět obětí. Od počátku prosince už jich je 45 a včetně listopadových už 60. Polské úřady, na rozdíl od dalších zemí regionu, každý den vydávají aktualizovanou oficiální statistiku obětí zimy. Minulou zimu mrazy v Polsku zabily 298 lidí.

Tři lidé přišli o život v noci na dnešek v Německu kvůli ledovkám na silnicích a v celém Německu se údajně staly stovky nehod. Jihu země nově hrozí záplavy.

Většinu obětí zimy v Polsku i jinde tvoří muži ve věku 35 až 60 let, bez domova a často pod vlivem alkoholu. Teploty se přitom v noci na dnešek například ve Varšavě pohybovaly kolem nuly. Nová vlna mrazů však má udeřit v pátek.

Agentura AFP však uvádí, že například v Litvě v posledních dnech umrzlo nejméně pět osob. V České republice od pátku umrzly nejméně čtyři osoby a od konce listopadu už je jich 12.

Německé silnice se změnily v ledovou dráhu

V Německu, které od neděle bojuje s ledem na silnicích, v noci na dnešek přišly o život dvě ženy ve věku 21 a 63 let nedaleko severoněmeckého Gifhornu, když tam dostal smyk mikrobus a narazil do stromů. Padesátiletý řidič, jeho devatenáctiletá dcera a pětapadesátiletá manželka utrpěli vážná zranění. V Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa dostal kvůli namrzajícímu dešti smyk šestatřicetiletý řidič na silnici a na místě zemřel.

Náhlé ledovky však dělaly motoristům největší problémy v nejsevernější spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko, kde havarovalo i mnoho kamionů. Místní školy dnes zůstaly zavřeny.

Německu hrozí povodně

Ode dneška se očekávaly mohutné dešťové srážky a možné povodně na jihu Německa. V Bádensku-Württembersku meteorologové vyhlásili varování nejvyššího stupně, protože na metr čtvereční mělo spadnout až 60 litrů srážek. „Přitom je třeba počítat s mohutnou oblevou, takže po sněžení mohou nastat větší záplavy. Do ještě zmrzlé půdy se voda může stěží vsakovat,“ uvedla meteorologická služba Meteomedia.

Sníh a mráz si vyžádaly úplné přerušení provozu na největším skotském letišti v Edinburghu do 15:00 SEČ. Podle předpovědí přitom má zimní počasí pokračovat. Letiště bylo uzavřeno už minulý čtvrtek a v dalších dnech muselo škrtat a odkládat lety. Do 13:00 SEČ dnes bylo zavřeno i menší letiště ve městě Inverness na severu Skotska.

Zamrzlá fontána v Duisburku
Zamrzlá fontána v Duisburku