S neohlášenými návštěvami v Afghánistánu se roztrhl pytel

Kábul - Kauza amerických diplomatických depeší zveřejňovaných serverem WikiLeaks stojí zřejmě i za tím, že se v Kábulu v posledních dnech netrhnou dveře s nečekanými návštěvami státníků. Po Baracku Obamovi, který do země zamířil minulý týden, navštívil Afghánistán nečekaně i britský premiér David Cameron a dnes sem zavítal na neohlášenou návštěvu americký ministr obrany Robert Gates.

Premiér se vedle britského vojenského kontingentu a velitele spojeneckých vojsk v Afghánistánu Davida Petraeuse setkal i s prezidentem Hamídem Karzáím. Během schůzky uvedl, že britské jednotky by se z Afghánistánu mohly začít stahovat už příští rok, všichni vojáci by se měli dostat domů do roku 2015. Vojáci podle něj pokročili v bojích s Tálibánem a v trénování tamní policie a armády.

Na tiskové konferenci s Karzáím Cameron prohlásil, že mezinárodní síly dosáhly letos v Afghánistánu skutečného pokroku a rok 2011 musí být rokem, kdy se tento pokrok stane nezvratným.

Cameron při setkání s vojáky odmítl americkou kritiku britských jednotek, které podle depeší zveřejněných serverem WikiLeaks nedokázaly zajistit pořádek v provincii Hílmand. Depeše se podle ministerského předsedy vztahovaly na období, kdy v provincii ještě nepůsobilo takové množství vojáků, nyní už je prý situace výrazně lepší. Británie má v Afghánistánu téměř 10 tisíc vojáků, z nichž většina je v provincii Hílmand.

Gates se má setkat s Karzáím

Ministr Gates se má dnes setkat s velením mezinárodních sil a s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. Jedním z důvodů schůzky mohou být i uniklé depeše, které kritizují rozsáhlou korupci v Afghánistánu a charakterizují Karzáího jako mentálně labilního, neschopného paranoika, který nechápe fungování státu.

Bezprostředně po zveřejnění depeší o Afghánistánu přiletěl v pátek do země už americký prezident Barack Obama. Jeho plánované setkání s Karzáím se ale neuskutečnilo, protože Obama musel kvůli špatnému počasí zůstat na letecké základně Bagrám. S Karzáím proto hovořil jen telefonicky, o obsahu rozhovoru není nic známo.

David Cameron na návštěvě britských jednotek v Afghánistánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24