Skotsko zavalil sníh, Německo se klouže na náledí

Londýn/Berlín/Vídeň – Problémy působí sníh a mráz i ve světě. Ve Skotsku uvízly stovky řidičů na nesjízdných silnicích, teploty tam spadly na minus 18 stupňů Celsia, zavřených je 900 škol. Letiště v Belfastu a Londýně varují před možným zpožděním. Kontinentální Evropu zase trápí náledí, to způsobilo v Německu a Rakousku řadu dopravních nehod, tři z nich byly smrtelné.

Ve Skotsku byly dnes ráno po dalším vydatném sněžení a náledí hlavní silniční tahy prakticky nesjízdné. „Varujeme motoristy, aby dnes nikam nejezdili, pokud to není naprosto nevyhnutelné,“ řekl vrchní superintendant policie Allan Moffat. Posyp silnic neúčinkuje, pokud teplota klesne pod minus deset stupňů Celsia. Ve Skotsku přitom v noci silně sněžilo a mráz dosahoval až minus 18 stupňů Celsia. 

Na silnicích kvůli tomu uvízly stovky aut, řidiči v některých z nich museli přenocovat. Další zase své vozy opustili, což pak komplikovalo odklízení sněhu. Zatímco na skotských silnicích panoval chaos, letiště postižená v minulých dnech nyní situaci zvládají lépe. Letiště Glasgow a Edinburgh byla dnes ráno běžně v provozu.   

V Německu způsobil mnoho problémů mrznoucí déšť a náledí. Při dopravních nehodách tam v noci na dnešek zahynuli nejméně tři lidé. Z Bavorska byla ráno hlášena 30 kilometrů dlouhá zácpa na dálnici A93 mezi Mainburgem a Bad Abbachem. Severní Porýní-Vestfálsko hlásí z noci na dnešek na 130 nehod, při nichž se šest lidí zranilo těžce a přes 20 méně vážně. 

Meteorologové dnes očekávají vydatné srážky hlavně na jihu Německa, zejména v Bádensku-Württembersku. Navíc lze předpokládat rychlé tání sněhu napadaného v uplynulých dnech, takže hrozí záplavy.

Náledí je hlášeno také z Rakouska. Meteorologové varují před možným vznikem „bleskového náledí“ po dešti na promrzlou zemi v pásu širšího území podél Dunaje, tedy v Salcbursku a Horních a Dolních Rakousích. Dalším ohniskem náledí jsou Korutany na jihovýchodě.

Španělsko zase sužují záplavy. Na jihu země voda zalila třetinu města Ecija poblíž Sevilly. Hasiči a vojáci evakuovali do bezpečí mnoho obyvatel této čtyřicetitisícové obce. Evakuována musela být i jedna z nemocnic. Úřady vyhlásily varování před povodněmi v celém regionu, počínaje Córdobou přes Málagu až po Huelvu.