Rozmanitost počasí v Evropě: sníh, velká voda i tornádo

Paříž - Počasí netrápí jen Česko. Kvůli největší chumelenici za víc než dvacet let musela být uzavřena pařížská Eiffelova věž, ve Skotsku vázla doprava kvůli náledí, bouralo se i v Německu. Na čas musela být uzavřena letiště v Paříži a Lucemburku. V Portugalsku pak zuřilo tornádo, v Albánii zase lidi už třetí den trápí velká voda.

Evropská rozmanitost se dá v posledních dnech vysledovat i v počasí. Zatímco na západě a severu trápí lidi sníh a mráz, na jihu a východě vítr a velká voda. V Paříži se kvůli přívalu sněhu na čas zastavila obě velká letiště, úplně zkolabovala veřejná doprava. I tak si ale někteří užívali. „Myslím, že je to úžasné mít Paříž pod sněhem. Paříž je úplně bílá. Je to kouzelné. Sníh se ale rychle zašpiní,“ řekl jeden z Pařížanů.

Ve francouzské metropoli středeční husté sněžení a teploty pod bodem mrazu způsobily dopravní chaos. Ještě v noci na dnešek se kolem Paříže tvořily mnohakilometrové kolony. Francouzské ministerstvo vnitra ve snaze zvládnout situaci zmobilizovalo na 5 000 policistů. V Paříži a okolí napadlo ve středu deset až 15 centimetrů sněhu, což je největší sněhová nadílka od roku 1987 v aglomeraci čítající 11 milionů obyvatel. Francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux vyzval řidiče, aby nevyjížděli, pokud to nebude nezbytně nutné z profesních důvodů. Ministerstvo vnitra sdělilo, že 3 300 lidí strávilo noc ve zhruba 78 provizorních útulcích v okolí Paříže, protože sníh ochromil automobilovou a veřejnou dopravu. Motoristé přespali ve svých autech.

Skotsko hlásí údajně největší sněhovou nadílku za uplynulé půlstoletí, Edinburgh do boje s „bílým nepřítelem“ povolal dokonce armádu. Ve skotské metropoli Edinburghu mají vojáci za úkol odklízet sníh a led především před nemocnicemi, ordinacemi a domy s pečovatelskou službou. Také mají pomáhat lidem, kteří sami nemohou opouštět své byty. V některých částech města leží až 70 centimetrů sněhu.

V Německu sníh a led působí největší problémy v dopravě především v oblasti od Sárska přes Porýní-Falc, Bavorsko, Durynsko a Sasko. Největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem muselo být v noci na dnešek kvůli nepříznivému počasí uzavřeno na čtyři hodiny. Celkem bylo v noci zrušeno zhruba 250 letů a více než 2 000 cestujících muselo nedobrovolně strávit noc v terminálech letiště. Ve Frankfurtu je dnes rušena zhruba čtvrtina letů, takže z 1 400 plánovaných jich odpadá zhruba 340. Také na berlínských letištích Tegel a Schönefeld se dnes počítá se zrušením zhruba 60 letů.

Komplikace kvůli počasí hlásila i německá železnice. Na trase Berlín-Mnichov musel být kvůli popadaným stromům dočasně odkloněn provoz. Zpoždění vlaků ICE však nabírá i kvůli dočasnému omezení jejich rychlosti na 160 kilometrů za hodinu.

Vážné dopady má zima v Polsku. Dlouhotrvající mrazy tu už stály desítky životů. Jen od začátku prosince zemřelo 53 lidí. Komplikovaná je situace také na jihu. Ve Španělsku zuří velká voda. „Obchody, domácnosti, bary. Všechno je úplně pod vodou,“ podotkla jedna z místních.

Povodně trápí už několik dní i Albánii. Postiženo je víc než deset tisíc lidí. Rozvodněné řeky ohrožují lidi také ve Španělsku. Portugalskem se prohnalo tornádo, které mezi lidmi vyvolalo paniku. Nechalo po sobě devatenáct zraněných.