Mexičtí intelektuálové odhalí Assangeovi pamětní desku

Mexiko - Spisovatelé, novináři a politici dnes odhalí v Mexiku pamětní desku na počest spoluzakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který je od úterý ve vazbě v Londýně pro podezření ze sexuálních deliktů. Deska bude instalována v klubu novinářů v mexické metropoli. Je věnována Assangeovi „za jeho příspěvek ke svědomí lidstva“, uvádí se v prohlášení univerzitních představitelů, novinářů, zástupců antiglobalizačních sdružení a opoziční levicové Strany demokratické revoluce (PRD). WikiLeaks mezitím pokračuje ve zveřejňování tajných amerických diplomatických depeší.

Švédská justice žádá o vydání Assange kvůli obviněním ze sexuálních deliktů, která vůči němu vznesly dvě Švédky. On sám obvinění odmítá a je přesvědčen, že jde o součást politicky motivovaného spiknutí proti němu. Své problémy dává do souvislosti se zveřejňováním důvěrných amerických informací.

USA pozorně sledují čínskou expanzi v Africe

Server WikiLeaks zveřejnil přes 1 100 z ohlášených 251 000 tajných amerických diplomatických depeší. Podle dalších z nich USA ostražitě sledují expanzivní chování Číny v Africe. Dokumenty citují amerického diplomata v Nigérii, který popisuje Čínu jako agresivní a její vliv jako škodlivý. Peking si podle něj také svou přítomností na kontinentu pojišťuje hlasy afrických zemí v OSN.

Hackeři napadli webové stránky švédské vlády

Internetové stránky švédské vlády dnes napadli hackeři a stránka byla několik hodin nepřístupná. Pravděpodobně jde o jeden z kybernetických útoků podporovatelů WikiLeaks. Od zatčení Assange se údajně staly terči podobných útoků internetové stránky švédské prokuratury a stránky i elektronická pošta právníka dvou Švédek, které Assange obvinily ze sexuálního nátlaku.

Skupina, která si říká Anonymové (Anonymous), už ve středu podnikla útok na internetové stránky americké karetní asociace MasterCard. Ta odmítla zpracovávat platby pro WikiLeaks. Napadeny byly také stránky konzervativní americké političky a bývalé aljašské guvernérky Sarah Palinové, která prohlásila, že Assange má „na rukách krev“.