Před udělením Nobelovky to mezi Čínou a Západem pořádně jiskří

Peking/Oslo - Organizace ochránců lidských práv dnes znovu požádaly Čínu o propuštění vězněného disidenta Liou Siao-poa. Stupňují svou kampaň před pátečním udělováním Nobelovy ceny za mír, kterého se oceněný Liou nebude moci zúčastnit. Čína zamítla všechny žádosti o Liouovo propuštění a udělila dnes vlastní vyznamenání za zásluhy o mír. Konfuciovu cenu míru dostal bývalý tchajwanský viceprezident Lien Čchan za úsilí o budování vztahů mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem. Lienova kancelář v Tchaj-peji ale dnes zpravodaji ČT Tomáši Etzlerovi sdělila, že o žádném udělení ceny nic neví. Před asi stovkou novinářů ji místo Liena předali malé holčičce, která pak do objektivů ukazovala svazek bankovek.

Také americká Sněmovna reprezentantů ve středu odhlasovala rezoluci, v níž vzdala poctu Liou Siao-poovi. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí to označila za arogantní a nerozumné. Rezoluce prošla ve Sněmovně reprezentantů v poměru 401 proti jednomu hlasu a kromě ocenění Liouova postoje v boji za demokratizaci Číny také vyzývá k jeho propuštění. Loni byl tento spisovatel a kritik čínského režimu odsouzen k 11 letům vězení.

Oficiální čínský deník Global Times hovoří o kampani za Liouovo propuštění jako o „spiknutí“ západních států, které se nedokážou smířit se vzestupem Číny, a snaží se tak zabránit jejímu dalšímu rozvoji. Letošní udělení Nobelovy ceny za mír deník označil za „politickou frašku“. Mluvčí ministerstva zahraničí už v úterý hovořila o členech Nobelova výboru jako o klaunech. Dnes prohlásila, že „čínský národ a naprostá většina lidí celého světa jsou proti“ letošní volbě Nobelova výboru a že by jeho členové měli přiznat, že jejich názor je menšinový.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Devatenáct zemí se slavnostního předávání ceny nezúčastní

V Oslu nebude při předávání ceny Liou ani nikdo z jeho rodiny. Disidentova manželka je v domácím vězení, na oslavu nesmí vycestovat ani osobnosti čínské společnosti.

Kritika režimu Čchang Po-šu zadržela policie na letišti v Pekingu, když chtěl odletět do Tchaiwanu. Řekli mu, že jeho odlet ohrožuje bezpečnost země. Čchang je signatářem Charty 08 a podepsal dopis za propuštění Liou Siao-pa. Přišel za to o práci na akademii sociálních věd. „Je to absurdní chování. Vláda dělá z Liou Siao-pa vůdce opozice. Vláda je nervózní, protože stále více lidí systém kritizuje. Naše ústava svobodu slova zaručuje,“ říká Čchang Po-šu.

Odcestovat nesměl ani slavný umělec a jeden z architektů Olympijského stadionu Aj Wej-wej. Tvrdí, že v Číně panuje bezpráví a že vláda řeší problémy policií a armádou, ne dialogem. Věří, že je důležité, aby o tom svět věděl. „Myslím, že situace lidských práv se bez boje nezmění. Vláda a systém o tom naprosto odmítají hovořit, neexistuje diskuse a ani prostor pro ni. Svými každodenními politickými chybami vláda porušuje práva stále více lidí,“ tvrdí umělec.

Za Liou Siao-poa bude v sále symbolicky prázdná židle s fotografií a herečka Liv Ullmannová přečte jeden z jeho textů.

Slavnostního předávání Nobelovy ceny za mír se odmítlo zúčastnit 19 pozvaných zemí. Vedle Číny to jsou Srbsko, Rusko, Kazachstán, Kuba, Kolumbie, Maroko, Irák, Írán, Filipíny, Egypt, Súdán, Afghánistán, Pákistán, Tunisko, Saúdská Arábie, Ukrajina, Venezuela a Vietnam. Již v listopadu se objevila informace, že Čína obeslala evropská velvyslanectví v Oslu dopisem, v němž vyzývá k bojkotu předání ceny. Objevily se údajně i hrozby možnými „důsledky“. Kolumbie ale podle posledních zpráv své rozhodnutí změnila a na ceremoniál svého zástupce vyšle.

Čína vyzývá k demonstracím v Norsku a blokuje web

Čínští diplomaté se údajně také snaží přinutit občany čínského původu, kteří žijí v Norsku, k účasti na demonstraci proti Nobelově ceně, která je svolána na pátek. Hrozí prý členům komunity perzekucí v případě, že se na akci nedostaví. Právník čínských aktivistů Li Che-pching řekl, že reakce čínské vlády na cenu pro Lioua by měla Západu otevřít oči a ukázat mu rozdíly mezi jeho hodnotami a těmi, které vyznává Čína.

Dnes byly v Číně zablokovány internetové stránky některých zahraničních sdělovacích prostředků jako BBC nebo CNN. Z Číny se nepodařilo otevřít ani stránku norské televize NRK. Podobně tomu bylo i 8. října, kdy byla cena udělena.

Spor kolem Lioua se přesunul i do diplomatických záležitostí. Čínská delegace se v mexickém Cancúnu, kde se koná konference OSN o ochraně ovzduší, odmítla sejít s delegací Norska.

Podle Nobelova výboru není cena zaměřena proti Číně

Thorbjørn Jagland, předseda norského Nobelova výboru:

„Není to cena proti Číně. Je to cena, která je uctěním čínského lidu.“

Thorbjørn Jagland, předseda výboru, který o udělování Nobelových cen rozhoduje, dnes na tiskové konferenci v Oslu poznamenal, že je to už popáté, co si laureát nemůže cenu vyzvednout z politických důvodů. Prohlásil, že Liouovo ocenění nebylo namířeno proti Číně a že mělo vyzdvihnout „čínský lid“. Vyzdvihl převratný ekonomický rozvoj Číny, nicméně zdůraznil, že je zapotřebí vyvíjet tlak, aby tento pokrok doprovázely i politické reformy a otevření občanské společnosti.