Odborníci hledají příčinu útoků žraloků v Egyptě

Šarm aš-Šajch – V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch stále platí zákaz plavání a potápění. Turisty tu minulý týden vyděsila série útoků žraloků, po jednom z napadení zemřela německá turistka. Podle egyptských úřadů se zřejmě jednoho z agresivních žraloků podařilo ulovit, ale druhý stále uniká. Na místě je tým expertů z USA, kteří se snaží zjistit, co nezvyklé žraločí útoky vyprovokovalo. Útoky žraloků zatím české turisty od pobytů u Rudého moře neodradily.

Podle zjištění odborníků byl původcem útoku na dva turisty žralok mako (Isurus oxyrinchus), kterého už se podařilo ulovit. Žralok dlouhoploutvý (Carcharhinus longimanus), který zřejmě minulý týden napadl dvě Rusky a v neděli zabil německou turistku, stále uniká. Kvůli němu je stále na neurčito uzavřeno na 50 kilometrů pláží v Šarm aš-Šajchu. Toto letovisko patří mezi turisty nejnavštěvovanější a potápěči nejvyhledávanější v Egyptě.

České turisty zatím žraloci od zájezdů do Egypta neodradili. Velké cestovní kanceláře nezaznamenaly větší pokles poptávky o zájezdy do Egypta. Řada z nich se ale obává, že by se útoky mohly projevit až na prodeji lednových zájezdů. „Všechny vyzýváme, aby nepropadali panice, neboť egyptská vláda udělá všechno pro to, aby situaci vyřešila,“ uvedl mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Lákají žraloky lidé?

Problémy v Šarm aš-Šajchu začaly v polovině minulého týdne, kdy žraloci vážně pokousali celkem čtyři plavce. Jedna Ruska přišla o ruku a druhá o ruku i nohu; všechny oběti ale přežily. Pak se ale žralok v neděli zakousl do sedmdesátileté německé turistky, která se potápěla se šnorchlem. Zemřela prakticky okamžitě.

Odborníci zatím tápou při zjišťování příčin náhlé vlny žraločích útoků. Podle jedné z teorií ekologů mohl žraloky k pobřeží zahnat nedostatek potravy způsobený nadměrným rybolovem. Objevila se také podezření, že výletní lodi nelegálně házejí maso do vody, aby přilákaly žraloky, protože si je turisté chtějí fotit. Krmit žraloky je v Egyptě zakázané.

Ulovený žralok
Ulovený žralok
Více fotek
  • Ulovený žralok autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2155/215439.jpg
  • Turisté v Egyptě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2163/216295.jpg