Zameťte si před vlastním prahem, vzkázal Putin USA

Paříž - Ruský premiér Vladimir Putin kritizoval Spojené státy a v souvislosti s únikem jejich diplomatických depeší prostřednictvím serveru WikiLeaks je označil za pokrytecké, nemající právo udělovat Rusku lekce z demokracie. Putin zároveň Američanům doporučil, aby si místo kritiky Ruska nejdříve zametli před vlastním prahem. Středeční zadržení zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange pak ruský premiér nepokládá za projev demokracie Západu.

„Když demokracii, tak úplnou. Proč pana Assange uklidili do vězení? To je ta demokracie?“ prohlásil Putin na společné tiskové konferenci s francouzským premiérem Francoisem Fillonem. Ti, co mají sami máslo na hlavě, by měli podle Putina mlčet.

Když byl dotázán, co říká na důvěrné americké diplomatické depeše, v nichž byl označen za alfa samce a za faktického šéfa nedemokratické země, v níž vládne klika zkorumpované byrokracie, ruský premiér odvětil: „Myslíte si, že americká diplomatická služba je krystalicky čistým zdrojem informací? To si opravdu myslíte?“

Video WikiLeaks versus plaetbní společnosti
video

WikiLeaks versus plaetbní společnosti

Zpracovatel plateb pro WikiLeaks zažaluje MasterCard i Visu

Islandská společnost DataCell ehf, která je zpracovatelem plateb pro organizaci WikiLeaks, připravuje žalobu na americké karetní asociace Visa a MasterCard. Ty odmítly zpracovávat finanční příspěvky, které WikiLeaks dostává od svých stoupenců a které jsou nutné pro financování jejích aktivit. Visa a MasterCard mají více než 80 procent globálního trhu elektronických plateb.

„Je těžké uvěřit, že tak velký podnik, jako je Visa, může učinit politické rozhodnutí,“ řekl šéf DataCell Andreas Fink. Jeho firma se už dříve serveru WikiLeaks zastala a uvedla, že je směšné si myslet, že WikiLeaks udělal něco nezákonného.

Visa i MasterCard patří k několika firmám, které v minulých dnech nečekaně přestaly poskytovat služby pro WikiLeaks. Na internetu se vzápětí zvedla vlna odporu mezi lidmi, kteří WikiLeaks podporují. Webové stránky některých firem, které spolupráci ukončily, se pak staly terčem útoku hackerů. Prakticky celou středu nefungoval web MasterCard, později přestal fungovat i web asociace Visa.

Komisařka OSN znepokojena kampaní proti WikiLeaks

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová vyjádřila znepokojení nad zprávami o údajném vyvíjení nátlaku na soukromé společnosti, aby pozastavily finanční nebo technickou podporu WikiLeaks. Pillayová prohlásila, že opatření proti WikiLeaks by mohla být interpretována jako pokus zabránit serveru ve zveřejňování dokumentů, a tudíž i jako porušení jeho práva na svobodu vyjadřování.

„Jsem znepokojena zprávami o nátlaku, jenž je vyvíjen na soukromé společnosti včetně bank, úvěrových společností a poskytovatelů internetových služeb, aby přerušily kanály umožňující financování WikiLeaks a také aby přestaly webovou stránku hostit,“ řekla Pillayová na tiskové konferenci.

Facebook a Twitter bojují s hackery

Proti hackerům, kteří napadli stránky společností Visa a MasterCard, zakročily sociální sítě Facebook a Twitter. Správci sítí odstranili ze svých stránek profily, kde se kybernetičtí „piráti“ sdružovali. Zástupci hackerů ale už dali najevo, že kvůli tomu v útocích nepřestanou.

Platební karty
Platební karty