Text slavné Dylanovy písně prodán za 422 tisíc dolarů

New York - Za 422 000 dolarů (přes osm milionů korun) byl dnes v aukční síni Sotheby's vydražen originální rukopis amerického hudebníka Boba Dylana se slovy k jedné z jeho nejslavnějších písní ze 60. let The Times They Are A-Changin. Majitelem dvoustránkového rukopisu, který je opatřen podpisem umělce, se stal americký sběratel Adam Sender, majitel spekulativních fondů Exis Capital. Slavný protestsong dal název také třetímu albu skladatele, který je považován za symbol hnutí odporu v 60. letech v USA.

S oslíma ušima, ušmudlaný a rozmáčený cár papíru, na kterém je nahoře poznamenáno, že text níže sepsal Bob Dylan: právě tato poznámka vystřeluje cenu až nad čtvrt milionu dolarů. „Tato písnička vystřelila Dylana vysoko do oblak slávy a udělala z něj mluvčího jedné generace,“ prohlásil Selby Kiffer, viceprezident oddělení knih a rukopisů. „Očekáváme, že se prodá v rozmezí od dvou do tří set tisíc dolarů, což bude nový Dylanův rekord. Ale v porovnání s věcmi třeba od Beatles to není moc,“ uvedl ještě před dražbou Selby Kiffer z Sotheby's.

Rukou psaný text patřil Dylanovu příteli Kevinu Krownovi. Právě on stojí za tím, že se rukopis zachoval. Sám Dylan byl totiž nepořádný a své rukopisy si neschovával.

Bob Dylan
Bob Dylan
Více fotek
  • Bob Dylan autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1556/155578.jpg
  • Rukopis písně Boba Dylana The Times They Are A-Changin byl vydražen za 422 tisíc dolarů. autor: Sotheby\'s, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2168/216729.jpg