WikiLeaks: KLDR pomáhá Barmě se stavbou jaderných zařízení

Rangún - Barmský vojenský režim údajně spolupracuje se Severní Koreou na stavbě jaderných zařízení a výrobě raket. Vyplývá to z tajné diplomatické korespondence USA zveřejněné na serveru WikiLeaks. Depeše citují svědka, který tvrdí, že Severokorejci pomáhají v džungli stavět podzemní bunkr. Mohlo by to potvrdit spekulace, že se Barma snaží získat jaderné zbraně. Ta to popírá.

Z depeší také vyplývá, že Spojené státy nejsou jedinou mocností, která je znepokojena situací v Barmě. Známky znepokojení vykazuje od počátku roku 2008 také spojenec junty Čína. Číňané mají zřetelně dost toho, že Than Šwei a jeho režim otálejí s reformami, uvedla podle WikiLeaks tehdejší americká chargé d'affaires v Barmě Shari Villarosová.

Americký diplomat se sešel se Su Ťij

Vysoce postavený americký diplomat se dnes sešel s barmskou disidentkou Do Aun Schan Su Ťij. Bylo to její první setkání se západním diplomatem od jejího nedávného propuštění z domácího vězení. Zástupce náměstka americké ministryně zahraničí pro záležitosti východní Asie a Tichomoří Joseph Y. Yun hovořil s nositelkou Nobelovy ceny za mír více než dvě hodiny v jejím domě v Rangúnu, kde byla v domácím vězení až do 13. listopadu.

Su Ťij uvedla, že rozhovor se týkal zejména amerických ekonomických sankcí, ale nijak je nekomentovala. Yun označil jednání za produktivní, další podrobnosti neuvedl.

WikiLeaks se distancuje od hackerů

Představitelé serveru WikiLeaks se dnes distancovali od hackerů ze skupiny zvané Anonymové (Anonymous). Ti v uplynulých dnech napadli stránky několika společností, které vystoupily proti portálu, například asociací platebních karet Visa a MasterCard nebo švýcarské banky PostFinance.

„Útoky distribuovaného odmítnutí služby jsou patrně dílem internetové skupiny známé jako Anonymové. Tato skupina není s WikiLeaks spřízněna,“ prohlásil mluvčí portálu Kristinn Hrafnsson. Podle něj skupina hackerů portál ani nijak nekontaktovala. Mluvčí také odmítl říct, zda WikiLeaks vnímá útoky příznivě nebo negativně.