Američtí vojáci budou dále mlčet a nebudou se ptát

Washington – Gayové v armádě Spojených států dál nebudou smět otevřeně přiznat svou sexuální orientaci. Návrh zákona, který by to umožnil, v Senátu zablokovali republikáni. Sedmnáct let stará praxe nazývaná „neptej se a mlč“ tak dál platí. Zrušení normy bylo jedním z předvolebních slibů prezidenta Baracka Obamy. Demokraté se nechali slyšet, že zkusí nový zákon prosadit znovu.

Není pravděpodobné, že by se po současném neúspěchu podařilo zásadu zrušit ještě před koncem roku. V lednu přitom v Senátu posílí republikáni, kteří jsou otevřené službě homosexuálů v armádě nakloněni méně než demokraté.

Pravidlo „neptej se a mlč“ zakazuje armádě ptát se vojáků na sexuální orientaci. Pokud se ale někdo přizná k homosexualitě, musí být propuštěn. Za 17 let platnosti zásady tak odešlo z armády na 13 000 lidí. Pro zrušení pravidla se vyslovilo 57 senátorů, proti bylo 40. Pro překonání procedurálních překážek, jež brání schválení zákona, bylo nutných 60 hlasů. Zrušení zásady sice podpořila i jedna republikánka, její hlas ale stoupencům otevřeného působení homosexuálů v armádě nestačil.