Jak nejlépe zlikvidovat dům plný výbušnin? Podpálit!

Escondido (USA) - Mistrovský kousek nařídily úřady v kalifornském městečku Escondido u San Diega. Během řízeného požáru nechaly zlikvidovat dům plný výbušnin a vysoce hořlavých látek. Okolí před tím hasiči preventivně evakuovali. Majitel - bývalý softwarový poradce srbského původu - měl v domě těkavé látky, granáty a materiál pro výrobu bomb. Kvůli velkému riziku je nebylo možné odvézt, proto úřady nechaly celý dům spálit. Plameny sledovali hasiči připravení zasáhnout, ale také zvědaví diváci.

K vyvolání požáru byly použity dálkově řízené výbušniny. Z požářiště stoupal hustý dým, kvůli němuž úřady čekaly na vhodné povětrnostní podmínky, aby se toxický kouř nerozšířil do obydlené oblasti. Plameny řádily asi půl hodiny. Celou dobu příslušní odborníci kontrolovali stav zplodin v ovzduší. Monitorování provádělo i několik vrtulníků.

Nezaměstnaný softwarový poradce srbského původu George Jakubec vyložil svůj dům od podlahy po strop těkavými látkami, granáty a rozbuškami či materiálem pro domácí výrobu bomb. Mezi zjištěným materiálem byly rovněž chemikálie, které používají například sebevražední atentátníci a povstalci v Afghánistánu a Iráku. Těkavé látky měl uloženy i na dvorku. Podle policie má 54letý Jakubec na svědomí také několik vyloupených bank, což ale on sám popírá.

Úřady od úterý vymýšlely způsoby likvidace, jelikož nebylo možné materiál z domu odvézt mimo jiné kvůli jeho těkavosti. Na nebezpečný materiál se přišlo poté, co zahradník náhodou způsobil výbuch chemikálie známé pod zkratkou HMTD. Tuto vysoce nestabilní látku lze odpálit pouhým našlápnutím.

/*json*/{"map":{"lat":33.131226295432,"lng":-117.08610534668,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":33.119207,"lng":-117.086421,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/