Šéf severokorejské diplomacie jede do Moskvy

Pchjongjang - Severní Korea je přesvědčena o správnosti volby posílit svůj obranný potenciál s důrazem na jaderné síly. Prohlásil to severokorejský ministr zahraničí Pak Ui-džon v rozhovoru pro ruskou agenturu Interfax. Ministr rovněž oznámil, že v neděli přijede do Moskvy na státní návštěvu. Ta se uskuteční z ruské iniciativy a ministr bude jednat se svým ruským partnerem Sergejem Lavrovem.

Pak Ui-džon označil za hlavní příčinu zostřeného napětí na Korejském poloostrově „nepřátelskou politiku USA ve vztahu ke KLDR a konfrontační jihokorejskou politiku vůči Severu“. Jižní Korea se podle něj uchyluje k opakovaným provokacím a organizuje „jedny rozsáhlé vojenské manévry za druhými“.

Severokorejský ministr zahraničí Pak Ui-džon:

„Dokud USA a Jižní Korea nepřestanou s nepřátelskou a konfrontační politikou vůči KLDR, bude absolutně nemožné zmírnit napětí na Korejském poloostrově. Znovu se přesvědčujeme o správnosti naší volby ve prospěch všemožného upevnění obranného potenciálu s důrazem na jaderné síly zadržování.“

Listopadový dělostřelecký útok severokorejské armády proti ostrovu Jonpchjong označil ministr zahraničí za „akt sebeobrany“ a odpověď na „válečné provokace jihokorejských loutek, které jako první zahájily střelbu do severokorejských výsostných vod“.

Kim Čong-il se ve čtvrtek setkal s vysokým čínským činitelem

Severokorejský vůdce Kim Čong-il se ve čtvrtek v Pchjongjangu setkal s vysoce postaveným představitelem čínské zahraniční politiky, státním tajemníkem Taj Ping-kuoem. „Obě strany dospěly po srdečných a zevrubných diskusích ke konsensu ohledně bilaterálních vztahů a situace na Korejském poloostrově,“ sdělila agentura Nová Čína. Severokorejská agentura KCNA napsala, že obě delegace hovořily o otázkách oboustranného zájmu a usilovaly o další zlepšení přátelských vztahů.

Severekorejský vůdce Kim Čong-il na plakátě
Severekorejský vůdce Kim Čong-il na plakátě