Mráz a sníh dál zabíjejí

Berlín/Varšava - Mráz a sněžení stále sužují mnohé evropské země. V Polsku v noci na dnešek umrzli čtyři lidé, v Německu si dopravní nehody na kluzkých vozovkách vyžádaly další tři životy. V Uljanovské oblasti v Povolží je kvůli sněhové kalamitě čtvrt milionu lidí bez elektřiny a pitné vody. Mnohé země se nadále potýkají s problémy v pozemní i letecké dopravě.

V Polsku v noci na dnešek umrzli podle mluvčí polského ministerstva vnitra čtyři lidé. Smrtelná bilance v důsledku silných mrazů se zde tak od konce listopadu vyšplhala na 70 mrtvých. Po několika dnech s mírnějšími teplotami očekávají příští týden meteorologové v celém Polsku opět pokles teplot k minus deseti stupňům Celsia. Pro severní části země navíc předpovídají prudké sněhové bouře.

V Německu zima komplikuje situaci v pozemní i letecké dopravě. Nejhorší dopravní nehody kvůli náledí hlásí jih země. Na frankfurtském letišti muselo být v noci na dnešek zrušeno 40 letů. Berlínské letiště Schönefeld muselo zrušit 20 letů. Na obou berlínských letištích Tegel a Schönefeld je nutné podle mluvčího provozovatele letiště počítat až do dnešního poledne s dalšími 35 zrušenými lety.

V Uljanovské oblasti v Povolží je už týden bez elektřiny a pitné vody čtvrt milionu lidí. Sněhová kalamita střídající se s deštěm zatížila na mnoha místech dálkové vedení elektřiny natolik, že těžký ledový obal neuneslo. Podle agentury ITAR-TASS je na každém metru elektrického vedení kolem 30 kilogramů ledového krunýře.

V padesátistupňových mrazech v noci na dnešek zůstali bez tepla obyvatelé několika obcí v Krasnojarském kraji na Sibiři. Místní kotelna nevydržela vysoké provozní nároky a explodovala. Při havárii jeden člověk zahynul, bez tepla je oblast osídlená bezmála 5 000 lidmi.

Na západní Ukrajině vyvolalo oteplení z minulých dnů záplavy. V Zakarpatské oblasti tající sníh zatopil přes tisíc stavení a stovky hektarů půdy. Zvlášť kritická situace vznikla v obci Olchovcy při hranicích s Rumunskem, kde hrozí protržení přehrady místního jezera. Pracovníci ukrajinského ministerstva pro mimořádné situace z obce evakuovali přes 1 200 lidí.