Přivezte nám Claptona, žádala podle Wikileaks Severní Korea

New York - Severní Korea požádala v roce 2007 Spojené státy, zda by v Pchjongjangu mohl vystoupit zpěvák a kytarista Eric Clapton. Koncert bluesové legendy by prý pomohl obměkčit zatvrzelost severokorejského režimu. Vyplývá to z diplomatické korespondence zveřejněné na serveru WikiLeaks, o níž informoval britský deník The Guardian.

Podle dokumentu z 22. května 2007, zaslaného americkým velvyslancem v Soulu, zástupci severokorejské vlády naznačili, že by vystoupení kytaristy „bylo dobrou příležitostí pro posílení vzájemné důvěry“ mezi KLDR a západními státy. Claptona prý totiž rád poslouchá Kim Čong-ilův druhý syn Kim Čong-čul. Požadavek byl netypický především vzhledem k tomu, že populární a rocková hudba je v Severní Koreji zakázaná jako výmysl zhýralého Západu. Severokorejští diplomaté byli ale zřejmě v Claptonově případě ochotni udělat výjimku a požadavek označili za cestu k „vzájemnému porozumění“. V rámci podobné kulturní výměny měli v Pchjongjangu vystoupit také newyorští filharmonici, zatímco se severokorejský státní symfonický orchestr chystal koncertovat v Londýně.

Podle zpráv z roku 2008 prý Clapton s hraním v komunistické zemi „v podstatě“ souhlasil. Jeho tisková mluvčí ale tyto informace popřela. Zpěvák prý dostává mnoho nabídek z celého světa a „žádná dohoda ohledně koncertování v Severní Koreji nebyla nikdy uzavřena“. Zprávy o severokorejském zájmu na vystoupení amerického písničkáře unikly z tajné depeše, popisující komunikaci mezi americkým velvyslancem v Soulu a vedoucím úředníkem pro ochranu lidských práv v korejském regionu.

Koncert Erica Claptona by nebyl prvním pokusem, jak obměkčit zatvrzelé severokorejské vládnoucí elity pomocí kultury. V roce 2008 totiž Pchjongjang navštívila Newyorská filharmonie, což představovalo největší výskyt amerických občanů v tomto mezinárodně izolovaném státě od skončení Korejské války. Tato kulturní návštěva byla tehdejší americkou ministryní zahraničí Condoleezou Riceovou vnímána pozitivně, Riceová přesto varovala před přílišnými očekáváními. “Nemyslím si, že bychom se měli nechat unést představou, že poslech Dvořáka něco v postoji Severní Koreje změní,” podotkla Riceová. Severokorejské autority nicméně tehdy na nevídaně dlouhou dobu takřka 300člennou výpravu pohostily a dokonce se postaraly o dočasné stáhnutí protiamerických plakátů, které obvykle ulice severokorejské metropole lemují.