Injekce pro „Tookieho“ Williamse rozpoutala vášnivou debatu o trestu smrti

San Francisco - Třináctého prosince 2005 byl ve věznici San Quentin v americkém státě Kalifornie popraven smrtící injekcí Stanley „Tookie“ Williams, jehož případ vyvolal ve Spojených státech velkou debatu o trestu smrti. K nejvyššímu trestu byl spoluzakladatel pouličního gangu Crips odsouzen v roce 1981 za čtyři vraždy, spáchané v roce 1979. Williams svoji vinu vždy popíral a tvrdil, že byl falešně obviněn komplici. Obránci lidských práv, mezi nimiž bylo i mnoho známých osobností, bránili Williamse s tím, že se během pobytu za mřížemi zásadně změnil. Zároveň tvrdili, že celá kauza měla rasový podtext a soud vycházel z výpovědí nevěrohodných svědků a nevzal v úvahu nesrovnalosti při vyšetřování.

Zdroj: http://www.nndb.com/people/474/000108150/

Williams se narodil roku 1953 v jižanském městě New Orleans. Žil se svou matkou na farmě jejích rodičů. V devíti letech se s matkou přestěhoval do Los Angeles, v kterém poznal tvrdou realitu života v černošském ghettu druhé poloviny 20. století. Po dokončení základní školy nastoupil na střední školu Johna C. Fremonta, ze které jej však brzy vyloučili. V pozdějším věku ho matka chtěla předat jeho otci, ten se však zřekl zodpovědnosti, a tak se pro něj stala rodinou ulice. Těsně před převozem do věznice San Quentin se oženil se svou přítelkyní Bonnie, s níž měli syna Trevona.

„Tookie“ žil na předměstí Los Angeles v západní části South Central. V roce 1968 potkal Raymonda Washingtona, který bydlel ve východní části South Central, a společně založili gang na ochranu svých čtvrtí, původně zvaný „Cribs“ čili „Baráky“. Účelem bylo vytvořit silnou domobranu chránící sousedy před malými pouličními gangy Los Angeles. V roce 1971 se gang přejmenoval na Crips. Od roku 1972 vedli Crips pouliční válku s novým gangem Bloods, který začal používat palné zbraně. Tím se rozpoutalo násilí a zabíjení. Williamsův přítel a spoluzakladatel Crips Raymond Washington byl zavražděn v roce 1979 ve věku pouhých dvaceti pěti let. Oba nenáviděli zbraně, věřili v původní ideje gangu - boje a loupeže, ale jen pokud se jednalo o přežití.

V roce 1981 byl Williams odsouzen k trestu smrti za loupež a čtyřnásobnou vraždu, kdy zavraždil čtyři zaměstnance obchodu 7-eleven. Z vazby byl převezen do věznice v San Quentinu. Ve vězení převzal kontrolu nad uvězněnými členy Crips a i nadále se choval podle pravidel gangu. Za své násilnosti byl během osmdesátých let poslán na samotku, kde strávil následujících šest a půl roku bez kontaktu se spoluvězni. Během tohoto pobytu začal hodně číst a vzdělávat se ve filozofických a odborných textech. Právě tam poznal, že násilí nic neřeší, a stal se zastáncem míru. Podle vězeňských záznamů již od roku 1993 neporušil ani jedno nařízení věznice a od roku 1995 přerušil kontakt s gangem Crips.

Na konci devadesátých let začal s pomocí novinářky Barbary Cottman Becnelové psát naučné knihy pro děti o škodlivosti gangů. Během tří let vydal celkem devět titulů. Těsně před posledním pokusem o odvolání popravy vydal své memoáry. Během svého přerodu stihl dokonce i usmířit znepřátelené gangy Crips a Bloods.

Williams byl dokonce nominován na Nobelovu cenu míru

Gangy sice stále existují, ale jejich radikálnost a násilnost již není taková jako dříve. Williamsova snaha vycházela z jeho přesvědčení o chybě, kterou udělal, když založil gang, jenž se změnil ve stroj na zabíjení. Za své aktivity byl nominován na Nobelovu cenu míru a na Nobelovu cenu za literaturu.

V prosinci 2005 zamítl guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger odvolání a stanovil datum popravy. Ta byla provedena 13. prosince 2005 ve věznici San Quentin, kdy byl Williams usmrcen injekcí se smrtelnou kombinací tří látek, a to i přes odpor tisíců lidí protestujících před věznicí. Zemřel ve věku 51 let, po 26 letech ve vězení. Stal se tím dvanáctým popraveným v Kalifornii od znovuzavedení trestu smrti v roce 1992. Po popravě byl zpopelněn a jeho popel byl rozprášen v Jižní Africe.