Berlusconi den před hlasováním o důvěře lobbuje za vládu

Berlusconi – Italského premiéra Silvia Berlusconiho čeká perný týden, a tentokrát se o to nepostarala žádná jeho milostná aférka, nýbrž politická krize, která sužuje italskou vládu. Již zítra má italský parlament hlasovat o důvěře kabinetu. A není vůbec jasné, jak hlasování dopadne. V případě, že Berlusconiho vláda neuspěje, budou se v zemi konat předčasné volby. Za vládu dnes italský premiér lobboval v Senátu.

Berlusconi dnes v Senátu prohlásil, že otevírat vládní krizi by nyní bylo „politické šílenství“. Stabilita je podle Berlsuconiho v době ekonomické krize nezbytná. Vyzval proto zákonodárce k politické odpovědnosti, což podle něj znamená vyslovit vládě důvěru. 

Italský premiér Silvio Berlusconi:

„Potřebujeme kontinuitu, dokonalou efektivnost, schopnost rozhodování, všechno kromě krize se skokem do neznáma.“

Video Telefonát Josefa Kašpara
video

Telefonát Josefa Kašpara

Berlusconiho kabinet čelí hlasování o důvěře v parlamentu poté, co přišel o většinovou podporu v dolní komoře. Odvrátily se od něj desítky poslanců v čele s jeho bývalým spojencem Gianfrankem Finim. Navíc proti Berlusconimu brojí i opozice. „Děláme vše pro to, aby 14. prosince Berlusconi hlasování o nedůvěře nevyhrál, protože ponižuje italské instituce, srazil ekonomiku na kolena a zničil důvěryhodnost země,“ říká Antonio di Pietro z opoziční strany Itálie hodnot.

Není zatím jasné, kolik poslanců v zítřejším hlasování Berlusconiho podpoří. Italský premiér ale nenechává nic náhodě a politiky přesvědčuje, aby hlasovali pro kabinet. Italští komentátoři ho kvůli tomu obviňují, že nakupuje hlasy. 

Berlusconi si i přes složitou politickou situaci věří a myslí si, že zítřejší hlasování ustojí. „I po případném vyslovení nedůvěry a rezignaci může vytvořit nějakou širší koalici a vládnout v jejím čele. Jen kdyby nedokázal sestavit vládu, konaly by se asi na jaře předčasné volby,“ nastiňuje možné scénáře analytik James Walston.

A co na to hlas lidu? Obyvatelka Říma říká: „Doufám, že ten ignorant zmizí nadobro, je mi jedno, jestli ho stihne trest, jen aby byl pryč.“ Další Ital si ale myslí: „Stejně to nebude k ničemu, Berlusconi zůstane u moci, protože lidi za každou cenu podporují mocné, drží se jich celé generace.“

Silvio Berlusconi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24