Mladík vyzbrojený šavlemi zadržoval ve školce děti

Paříž – Mladík vyzbrojený dvěma šavlemi dnes ráno v Besançonu na východě Francie vnikl do školky a zajal zde asi dvacet dětí. Na místo dorazila policie, ta vyjednala propuštění několika rukojmích, uvnitř ale mladík dál držel pět dětí a učitelku. Speciální zásahová jednotka nakonec vnikla dovnitř a útočníka zadržela. Všechny děti i učitelka se tak dostaly na svobodu.

Krátce po otevření mateřské školky v Besançonu sedmnáctiletý mladík vyzbrojený dvěma šavlemi zajal více než dvacet dětí. Informoval o tom starosta města. Policie okolí budovy uzavřela. Na místo dorazila speciální zásahová jednotka. S útočníkem telefonicky jednal expertní vyjednávací tým. Mladík poté propustil několik dětí.


„Asi 14 dětí už je venku, nyní jich je uvnitř pět nebo šest,“ uvedl starosta města Jean-Louis Fousseret. Policie později vnikla dovnitř budovy. Mladík údajně žádal zbraň, aby se mohl zabít. Policie ho ale zatkla a zadržovaných pět dětí i učitelku se jim podařilo osvobodit.

Motivy útočníka zatím nejsou známé. Francouzská média ale tvrdí, že mladík má psychické potíže, údajně trpí depresemi. Na místě již pracují lékaři a psychologové, které povolaly úřady pro rodiče i propuštěné děti.

/*json*/{"map":{"lat":47.245211885452,"lng":6.0220527648926,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/


Zajímání dětí v mateřských školkách je ve Francii výjimečné. Naposledy se tak stalo v roce 1993 v mateřské školce na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine, kde byl v té době starostou dnešní prezident Nicolas Sarkozy. Ozbrojený a zakuklený muž, který si říkal H.B (Human Bomb - Lidská bomba), vzal jako rukojmí 21 dětí z jedné třídy a požadoval výkupné v přepočtu asi 66 milionů Kč. Policie ho zastřelila a rukojmí byli osvobozeni bez zranění.