Do Petrohradu z Helsinek rychle a bez víz

Petrohrad - Občané Evropské unie by mohli cestovat do Petrohradu bez víz. Tato výjimka se ale bude vztahovat jen na cestující nové vysokorychlostní železnice z Helsinek do Petrohradu. Vlakový expres už vyzkoušeli ruský premiér Vladimir Putin a finská prezidentka Tarja Halonenová, když včera trať slavnostně otevírali.

Cesta vlakem z finských Helsinek do ruského Petrohradu je dlouhá 450 km. Teď zabere jen 3,5 hodiny. Města totiž spojí nový vysokorychlostní vlak, který pojede rychlostí víc než 200 km za hodinu. Bude jezdit dvakrát denně a během příštího roku má přepravit až čtvrt milionu cestujících. 

Pro občany Evropské unie by měl mít vlak i další výhodu. Pokud nestráví v Rusku více než 72 hodin, nebudou potřebovat vízum. O bezvízovém styku pro cestující bude hlasovat ruská vláda. „Předložili jsme návrh a premiér Vladimir Putin řekl, že ho vláda zváží,“ potvrdil generální ředitel ruských železnic Vladimir Jakunin. 

Bezvízový styk podporuje i ruský premiér Vladimir Putin: „Důvody pro vízový režim jsou pouze politické. Je to pozůstatek minulosti, který bychom měli odstranit.“ 

Na víza si přitom stěžují cestující v obou směrech. Rusům vadí dlouhé fronty na evropských ambasádách a dotěrné otázky úředníků, občanům unie zase nadměrná byrokracie. Rusko se proto snaží unii přesvědčit, aby cestovní omezení zmírnila.

Ruský premiér Vladimir Putin a finská prezidentka Tarja Halonenová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24