KLDR má podle Jižní Koreje další tajné továrny na obohacování uranu

Soul - Jižní Korea prověřuje zatím nepotvrzené zprávy, že její severní soused disponuje třemi až čtyřmi dalšími tajnými továrnami na obohacování uranu. V zařízení v Jongbjonu Severokorejci nedávno ukázali americkému vědci víc než tisíc výkonných centrifug. KLDR by tak mohla mít více štěpného materiálu k výrobě jaderných zbraní, než se dosud myslelo. Jihokorejský ministr zahraničí ale odmítl informaci potvrdit.

Informaci o tajných továrnách na obohacování uranu v KLDR přinesla agentura Reuters, která se odvolává na činitele jihokorejské výzvědné služby. Sílí tak jihokorejské obavy, že Severní Korea usiluje o jadernou zbraň. Tajné továrny by poskytly štěpný materiál, ze kterého se zbraně vyrábějí. 

„Zařízení na obohacování uranu v Jongbjonu, jež KLDR předvedla americkému jadernému odborníkovi Siegfriedu Heckerovi, není mezi třemi nebo čtyřmi zařízeními, jejichž existenci zjistily Jižní Korea a Spojené státy. Zjistili jsme, že testy obohacování uranu, které Severní Korea uskutečňuje už nějakou dobu, se konají na jiných místech,“ uvedl údajně zástupce výzvědné služby. 

Jihokorejský ministr zahraničí Kim Song-hwan přímo informaci o tajných zařízeních nepotvrdil. „Je to zpráva založená zatím ještě na zpravodajských informacích a mohu říci, že sledujeme tuto otázku už nějakou dobu,“ uvedl k tomu.

Svět se obává severokorejského jaderného programu. Západní diplomacie je navíc znepokojena faktem, že KLDR nechce zasednout k jednacímu stolu. Rozhovory o ukončení severokorejského jaderného programu výměnou za rozsáhlou ekonomickou pomoc již dva roky stagnují. Fakticky je zastavila Severní Korea, když odmítla povolit mezinárodním inspektorům inspekce ve svých zařízeních.

Vyhrocené jsou navíc i vztahy na samotném Korejském poloostrově. Nedávno si obě Koreje vyměnily ostrou palbu, zemřeli při ní 4 lidé v Jižní Koreji. Na jaře pak severokorejské torpédo zasáhlo jihokorejskou ponorku, zahynulo v ní 46 jihokorejských námořníků.