Berlusconiho vláda má důvěru, ale těsnou

Řím – Vláda italského premiéra Silvia Berlusconiho ustála dvojí hlasování o důvěře vládě. Nejprve dopoledne podpořili kabinet senátoři, vláda nakonec obstála i v dolní komoře. Ani poté si ale nemůže Berlusconi nijak vyskakovat, hlasování bylo velmi těsné a budoucnost kabinetu závislá na převaze jen tří hlasů je tak vrtkavá. Italskému premiérovi ale dvojí hlasování vůbec neubralo na sebevědomí. „Počítal jsem s úspěchem,“ řekl po vyjádření důvěry Berlusconi. V centru Říma se dnes navíc protestuje, sešlo se zde asi 50 tisíc lidí, kteří požadují demisi Berlusconiho vlády.

Čekalo se, že v Senátu, kde má Berlusconiho vláda většinu, italský premiér navzdory svým četným skandálům obstojí. A tak se i stalo. Důvěru vyslovilo kabinetu 162 senátorů, 135 hlasovalo proti. Berlusconi přitom o hlasování v Senátu sám požádal, chtěl tak potvrdit legitimitu své vlády.

Hlasování v Senátu bylo ale jen první kolo. Daleko napínavější bylo hlasování poslanců. Nebylo totiž jasné, jak bude hlasovat 35 poslanců, kteří podporují Gianfranka Finiho, jenž se od Berlusconiho odvrátil.

Video Znovuzvolení Berlusconiho tématem Událostí, komentářů
video

Znovuzvolení Berlusconiho tématem Událostí, komentářů

V noci probíhala tvrdá politická jednání, Berlusconi lobboval za vládu. Podle spolupracovnice ČT Vědunky Lunardi nabídlo několik odloučených poslanců, že se zdrží hlasování, pokud je vezme Berlusconi zpátky.

Studenti protestují proti vysokoškolské reformě

Berlusconi nakonec v dolní komoře uspěl, když jeho vláda získala důvěru. Hlasování ale bylo těsné, premiér měl převahu jen tří hlasů. Pro vládu hlasovalo 314 poslanců, 311 jí vyslovilo nedůvěru. Pět se jich zdrželo. Do budoucna tak bude vláda jen těžko prosazovat zákony a reformy. Jasný názor na to má opozice.  „S takovou těsnou většinou nelze vládnout. … Měl by odstoupit. Rozhodl se pro zradu a kupování hlasů,“ prohlásil bývalý italský premiér Massimo D'Alema.

Desetitisíce studentů dnes demonstrovaly ve velkých italských městech proti vládě a proti reformě vysokých škol. Další silné protesty vypukly v Římě odpoledne po hlasování o důvěře Berlusconimu. „Zatímco oni si v parlamentu hrají své malé politické hry, my se řítíme do katastrofy. Kde je moje budoucnost? Necítím, že by mě tahle vláda zastupovala. Nemyslím si ani, že jedná pro dobro této země,“ řekl jeden ze studentů.

Demonstranti v centru Říma ničili výlohy obchodů, metali petardy a zapalovali auta, mezi nimi i vozidla městské rady a finanční policie. Jako munici proti policii využívali kameny z historické dlažby na Piazza del Popolo, vejce a sáčky s barvou. Skupina protestujících se snažila dostat také přímo do budovy parlamentu. Odtud je policisté odháněli slzným plynem a obušky. Celkem bylo do této akce nasazeno více než 1 500 strážců pořádku.

V Palermu dopoledne více než 500 vysokoškoláků a středoškoláků dočasně zablokovalo letiště. Podle správy letiště v té chvíli zrovna žádná letadla nestartovala ani nepřistávala. Další studenti blokovali železnici a pak se vydali do přístavu. V Turíně zase tisíce demonstrantů pochodovaly centrem města. V Milánu pronikla padesátka studentů na burzu, kde rozvinula transparent s nápisem „Jste sebranka rasistických kšeftařů, vaší povinností je nám dát peníze“. Studenti pak byli z burzy vypuzeni, venku odpalovali petardy a skandovali hesla proti reformě.