Hamas nikdy neuzná Izrael

Gaza - Palestinský Hamas nikdy neuzná stát Izrael. Taková prohlášení zaznívala při oslavách 23. výročí založení radikálního hnutí, které už tři roky vládne v pásmu Gazy. K desetitisícům lidí promluvil i vůdce hnutí Ismáíl Haníja a ujistil je, že ozbrojený boj proti Izraeli bude pokračovat. Na Západním břehu mezitím jednal americký vyslanec pro Blízký východ George Mitchell a palestinský prezident Mahmúd Abbás. Podle něj můžou mírové rozhovory pokračovat, jen když Izrael zastaví další výstavbu židovských osad.

V pozdravném poselství ze syrského Damašku politbyro Hamasu uvedlo, že Palestina sahá od Středozemního moře až po řeku Jordán a patří všem Palestincům. „Nikdy neučiníme ústupky týkající se byť i jediného centimetru území,“ uvádí Hamas v poselství.

Ulice, auta a budovy v Gaze byly k dnešnímu výročí vyzdobeny tradiční zelenou barvou Hamasu. Na velký mítink mobilizovalo hnutí desetitisíce svých členů a přívrženců. Členové Hamasu rozdávali dětem čokoládu a jiné sladkosti i cedulky s věnováním S láskou od Hamasu. Davy Palestinců mávající vlajkami hnutí mířily na mítink, kde vůdci Hamasu vychvalovali historii boje tohoto hnutí proti Izraeli.


Radikální islamistické hnutí Hamas vzniklo 14. prosince 1987 na počátku prvního palestinského povstání (intifády). Po Fatahu palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse je druhým největším palestinským uskupením. V lednu 2006 vyhrál Hamas parlamentní volby na palestinských územích. Násilným pučem proti Abbásovi se hnutí v červnu 2007 zmocnilo vlády v pásmu Gazy, jehož 1,5 milionu obyvatel považuje za svou stranickou základnu. Palestinská samospráva podporovaná Západem od té doby kontroluje pouze západní břeh Jordánu. Opakované snahy o smíření těchto dvou palestinských frakcí dosud vždy skončily nezdarem.