Testy DNA: Zastřelení Češi skutečně vyloupili v Německu 20 bank

Berlín - Manželé z jihočeského Dubence, zastřelení v pátek při pokusu o přepadení banky v Karlsruhe, byli skutečně takzvanými lupiči-gentlemany, kteří od roku 1995 na jihozápadě Německa vyloupili přes 20 bank. Potvrdily to testy DNA. Německá policie pátrá po třetím komplici, který se na těchto loupežích podílel do roku 2002.

Šéfka policejního prezídia v Karlsruhe Hildegard Gereckeová na tiskové konferenci uvedla, že pár měl na svědomí nejméně 21 ozbrojených přepadení, jimiž se obohatil o více než dva miliony eur (přes 50 milionů Kč). Kde tyto peníze jsou, ale vyšetřovatelé zatím netuší.

Přezdívku „lupiči-gentlemani“ si pachatelé vysloužili tím, že zpočátku při přepadeních vystupovali velmi zdvořile a za loupeže se dokonce omlouvali. Kriminalisté je přesto hodnotili jako nebezpečné, neboť dávali jasně najevo, že nebudou váhat použít zbraně. To potvrdili minulý pátek, když po přepadení banky v centru Karlsruhe, z níž si odnesli okolo 10 tisíc eur (přes 251 000 Kč), začali na ulici střílet po zasahujících policistech. Osmadvacetiletou ženu v uniformě střelili do nohy. Pachatelé podle vyšetřovatelů vypálili desetkrát, muž měl navíc u sebe ještě dva plné zásobníky.

Policisté střelbu opětovali. Podle výsledků pitvy obou manželů, které dnes vyšetřovatelé představili, čtyřicetiletého Jaroslava zasáhlo několik kulek. Smrtelnou pro něj byla ta, která ho trefila do hrudi. Jeho o dva roky mladší manželka Růžena si vzala život sama výstřelem do úst poté, co i ji zasáhlo několik policejních střel.

Podle kriminálního rady Huberta Wörnera nebyl pár policejně stíhán ani v Německu, ani v Česku. Dva dny před osudovou akcí se ubytoval v hotelu v nedalekém Pforzheimu. Zde dvojice podle něj bydlela už v červenci, kdy přepadla jinou spořitelnu.

Hotel v Pforzheimu si možná manželé pravidelně vybírali pro zdejší kvalitní dopravní spojení s okolními městy. Při loupežích totiž používali veřejné dopravní prostředky. V hotelu také vyšetřovatelé našli osobní doklady i kusy oblečení patřící oběma lupičům.

Česká policie v pondělí zahájila v domku manželů v Dubenci na Českobudějovicku prohlídku, která má trvat několik dní. Podle svědectví sousedů žil pár v nevelké obci nenápadně a s nikým neměl konflikty.

Německá policie
Německá policie