Letectvo USA blokuje internet kvůli WikiLeaks

New York - Americké letectvo zablokovalo ze svých počítačů přístup na internetové stránky listu The New York Times a na 25 dalších webů, které uveřejnily citlivé diplomatické depeše z portálu WikiLeaks. Opatření schválili právníci amerického letectva, ze soukromých počítačů vojáků jsou ale stránky přístupné. Armáda ani námořnictvo k podobnému omezení zatím nepřistoupily. Internetový portál WikiLeaks uveřejnil v posledních týdnech čtvrt milionu tajných depeší amerického ministerstva obrany.

The New York Times je jediný velký americký deník, kterého se opatření týká. Další jsou Der Spiegel v Německu, The Guardian v Británii a Le Monde ve Francii.

Mluvčí letectva Toni Tonesová uvedla, že letectvo běžně blokuje v rámci své sítě přístup na webové stránky, na nichž je nevhodný materiál nebo nebezpečný software. „To zahrnuje všechny stránky obsahující utajované materiály i dokumenty zveřejněné prostřednictvím WikiLeaks,“ dodala.

Mluvčí letectva Toni Tonesová:

„Když webová stránka zveřejní tyto dokumenty, zablokujeme ji.“

Ministerstvo obrany sice zakázalo zaměstnancům prohlížet si materiály zveřejněné na WikiLeaks, neblokuje ale stránky médií, která o obsahu zveřejněných dokumentů informují.

Bílý dům 3. prosince připomněl všem federálním zaměstnancům, že nikdo bez bezpečnostní prověrky nemá dovoleno číst důvěrné dokumenty, jako jsou diplomatické depeše zveřejňované serverem WikiLekas, a to ani doma na osobním počítači mimo pracovní hodiny. Není ale jasné, jak bude vláda toto opatření prosazovat. Bílý dům uvedl, že zaměstnanci, kteří nechtěně uvidí takovou informaci, by měli v práci kontaktovat svého bezpečnostního pracovníka. Zdůraznil, že zveřejňování depeší serverem WikiLeaks poškozuje národní bezpečnost.

Propuštění Assange na kauci soud znovu posoudí ve čtvrtek

Švédské odvolání proti propuštění zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange na kauci posoudí britský soud ve čtvrtek. Assange mezitím zůstává v Británii ve vazbě. Jeho advokát Mark Stephens dnes řekl, že stoupenci jeho klienta zatím mezi sebou na kauci vybrali asi polovinu požadovaných 200 tisíc liber. Švédské úřady podezírají Assange ze sexuálních deliktů a žádají na Británii jeho vydání.

Web švédského státního zastupitelství opět napadli hackeři

Už podruhé od minulého týdne hackeři kvůli sporům kolem Assange ochromili internetové stránky švédského státního zastupitelství. Mluvčí stockholmského úřadu Fredrik Berg dnes řekl, že web byl stejně jako před týdnem zahlcen obrovskou lavinou připojení a zablokován. Webová stránka byla nepřístupná od úterního večera a otevřít ji nešlo ani dnes dopoledne. K útoku na stránky se přihlásila skupina hackerů, která si říká Anonymous a která sympatizuje se zveřejňováním amerických tajných diplomatických depeší na WikiLeaks.

Berkeley chce Manninga prohlásit za hrdinu

Kalifornské město Berkeley zvažuje, že prohlásí za hrdinu vojáka Bradleyho Manninga, který údajně poskytl serveru WikiLeaks tisíce tajných vojenských a diplomatických materiálů. Hlasování městské rady se původně mělo konat v úterý, nakonec ho ale zastupitelé odložili. Hlavním důvodem bylo, že se 22letý Manning k činu, kvůli němuž stane před vojenským soudem, zatím nepřiznal.

Pokud by Berkeley skutečně vyhlásilo Manninga za hrdinu, patrně by vyvolalo pobouření mezi americkými politiky i u části veřejnosti. Praktické dopady by ale hrdinský status neměl. Berkeley má tradici protestů proti americkému vojenskému angažmá ve světě. V době války ve Vietnamu bylo například centrem protiválečných aktivistů.

Manning je obviněn z toho, že při službě v Iráku stáhl z vojenské sítě tajné informace americké armády o válkách v Afghánistánu a v Iráku a poskytl je serveru WikiLeaks. Ten desítky tisíc materiálů poté zveřejnil. V současnosti WikiLeaks zveřejňuje i tajné diplomatické depeše USA a vojenští vyšetřovatelé se domnívají, že je serveru rovněž poskytl Manning. Obvinění v tomto případě ale zatím nepodali.