Severokorejci zřejmě chystají třetí jaderný test

Soul/Pchjongjang - Severní Korea se pravděpodobně připravuje na další jaderný test. Podle jihokorejské zpravodajské služby kvůli tomu buduje v jednom ze svých zkušebních zařízení na severovýchodě země podzemní tunel. Dokončen by mohl být v březnu příštího roku. Pchjongjang už provedl dva jaderné testy a má údajně dost plutonia na výrobu šesti jaderných bomb. Analytici nevylučují, že hrozba jadernými zbraněmi má za cíl ukázat sílu předpokládaného budoucího vůdce KLDR Kim Čong-una a upevnit jeho pozici v armádě.

Množství zeminy vykopané z tunelu v lokalitě Pung-kje na severu země podle jihokorejských zdrojů napovídá, že stavba je v současnosti 500 metrů dlouhá, dosahuje tedy poloviční délky potřebné pro provedení testu.

Informace o hloubení tunelu přichází krátce poté, co se objevily zprávy o několika utajených severokorejských zařízeních na obohacování uranu, potřebného pro výrobu jaderných zbraní. Jihokorejská rozvědka také uvedla, že KLDR urychluje práce na nové výstavbě v jaderném komplexu Jongbjon, kde minulý měsíc odhalila dosud neznámé zařízení na obohacování uranu.

Pokud KLDR provede svůj třetí jaderný test, pak prokáže svou schopnost vyrobit jadernou zbraň. Zároveň tím ale sníží své zásoby štěpného materiálu; podle odborníků ho má dostatek na šest až osm jaderných bomb.

Jižní Korea uspořádala největší civilní cvičení za 35 let

Jižní Korea dnes uspořádala z obav před útokem KLDR největší cvičení civilní obrany za posledních 35 let. Účast na cvičení povinná nebyla, ale zúčastnilo se ho podle úředních odhadů na 11 milionů lidí, tedy asi pětina veškerého obyvatelstva.

Před akcí zněly sirény, poté si účastníci dvacetiminutového cvičení nasadili plynové masky a zamířili do krytů v budovách, ve stanicích metra i podzemních parkovištích. Práci přerušili jak pracovníci vládních úřadů, tak i zaměstnanci soukromých firem. Nad velkými městy simulovaly vojenské stíhačky severokorejský nálet, vlaky zpomalovaly rychlost.

Severokorejská armáda
Severokorejská armáda