OSN zrušila sankce proti Saddámovu režimu

New York – Rada bezpečnosti OSN zrušila sankce přijaté proti Iráku za éry bývalého diktátora Saddáma Husajna. Dala tím například zelenou iráckému civilnímu jadernému programu a taky ukončila program ropa za potraviny. Hlasování o ukončení sankcí bylo spíše symbolické a mělo Irák pochválit za pokrok při sestavování nové a stabilní vlády. 

OSN restrikce na Irák uvalila v roce 1990. Dnes po 20 letech tyto sankce Rada bezpečnosti zrušila. Ukončila tak sankce, které zabraňovaly Iráku získávat jaderné, chemické nebo biologické zbraně a rakety dlouhého doletu. Povolila také obnovení iráckého civilního jaderného programu.   

Členové RB dále odhlasovali navrácení příjmů z vývozu irácké ropy a zemního plynu irácké vládě. Ukončeny mají být veškeré zbývající aktivity programu ropa za potraviny, který pomáhal běžným Iráčanům čelit uvaleným sankcím.

Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí rozhodnutí OSN uvítal: „Náš lid se bude radovat z toho, že se obrátil list za kapitolou agresivního, bojechtivého a provokujícího jednání dřívějšího režimu vůči mezinárodnímu právu a legitimitě.“  

„Je to velký den v moderní historii Iráku. Tyto rezoluce otevírají Iráku a dalším zemím, včetně sousedních arabských států, cestu k urovnání mnoha nevyřešených otázek,“ uvedl v prohlášení svého úřadu irácký viceprezident Tárik Hášimí.