Senát začal s ratifikací STARTu, republikáni budou zdržovat

Washington – V americkém Senátu dnes začal boj o schválení nové odzbrojovací smlouvy START. Na jedné straně ringu stojí demokraté, kteří se budou snažit smlouvu Senátem protlačit co nejrychleji, aby se stihla odsouhlasit, ještě než v lednu zasednou noví senátoři. Na druhé straně se budou republikáni snažit ratifikaci co nejvíce pozdržet. V novém složení totiž v Senátu republikáni posílí, teď tedy budou postupně vytahovat z rukávu obstrukční trumfy.

Jedním z nich je to, že budou chtít v Senátu předčítat celé znění smlouvy, i se všemi dodatky a protokoly. Jen to by podle odhadů mohlo trvat až 15 hodin. Dnes senátoři zahájili rozpravu k ratifikaci, i ta může trvat několik dní.   

Demokraté označují takovou taktiku za plýtvání časem. Podle demokratického senátora Harryho Reida měli senátoři od května, kdy Senát text smlouvy dostal, dost času na to, aby se s dokumentem slovo od slova seznámili. „I váhavý čtenář by si za tu dobu smlouvu přečetl několikrát,“ tvrdí. 

K ratifikaci smlouvy je zapotřebí hlasů sedmašedesáti ze stovky senátorů. Demokraté, kteří ratifikaci podporují, mají v nynějším Senátu 58 křesel. Aby smlouva prošla, potřebují tedy hlasy aspoň devíti republikánů. Veřejně jim dosud vyjádřilo podporu pět z nich, již dříve ale i jiní opoziční republikáni dali na vědomí, že americko-ruskou smlouvu podpoří.

START

Smlouvu letos v dubnu v Praze podepsali prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Dokument zavazuje oba státy, aby snížily během příštích sedmi let stav strategických zbraní zhruba o třetinu, z nynějších 2200 hlavic na 1550 na každé straně.