Nepokoje v Abidžanu stály život desítky lidí

Abidžan - Při střetech příznivců opozičního politika Alassana Ouattary, považovaného za vítěze prezidentských voleb na Pobřeží slonoviny, a bezpečnostních sil stojících za dosavadním prezidentem Laurentem Gbagbem přišlo od čtvrtka v Abidžanu o život nejméně 20 lidí. Dosavadní zprávy hovořily o 15 mrtvých.

Rada bezpečnosti OSN varovala v noci na dnešek účastníky násilností před soudním postihem těch, kteří by napadali civilisty, a to v souladu s mezinárodním právem. Zároveň je vyzvala ke klidu a ke spolupráci na obnově trvalého míru a odsoudila všechny dosavadní násilnosti.

Panují obavy, že povolební politické neshody v zemi by mohly přerůst v ozbrojený konflikt. Dříve poklidné Pobřeží slonoviny rozdělila občanská válka na přelomu let 2002 a 2003. Dlouho odkládané prezidentské volby měly opět sjednotit zemi, ve které je rozmístěno asi 10 000 vojáků OSN. Namísto toho se ale ocitla na pokraji politické krize. Mezinárodní organizace Amnesty International upozornila, že země je na pokraji občanské války.