Je na Wawelu pochován opravdu Kaczyński?

Varšava - V Polsku se znovu objevily pochybnosti o tom, zda je na krakovském hradě Wawel skutečně pohřben polský prezident Lech Kaczyński, který zahynul v dubnu při letecké katastrofě u ruského Smolenska. Není si tím jistý advokát Rafal Rogalski, jenž zastupuje část pozůstalých po obětech neštěstí. Vojenská prokuratura se snaží všechny pochybnosti rozptýlit.

Rogalski, jenž zastupuje rodinu Kaczyńských, v rozhovoru pro rádio RMF FM řekl, že nemůže na sto procent potvrdit, že v kryptě pod katedrálou na hradě Wawel byla uložena těla prezidenta Kaczyńského a jeho ženy Marie. „Závažné pochybnosti“ o tom, zda všechny ostatky, jež Poláci dostali od ruské strany, skutečně patří Kaczyńskému, v něm vyvolaly fotografie, které má k dispozici polská prokuratura vyšetřující okolnosti leteckého neštěstí. Jeho nejistotu ještě posiluje to, že polští vyšetřovatelé nedostali fotografie z pitvy ostatků prezidenta.

Bude nutná exhumace všech obětí?

Rogalski také bez dalších podrobností uvedl, že pochybuje o příčině smrti předsedy parlamentního klubu opoziční strany Právo a spravedlnost Przemyslawa Gosiewského. „Stejně jako v případě jiných obětí katastrofy z 10. dubna nemáme fotografie z pitvy. Z tohoto důvodu by možná bylo potřeba provést exhumaci všech 96 obětí smolenské katastrofy,“ myslí si Rogalski.

Advokát Aleksander Pociej, jenž zastupuje jinou skupinu příbuzných obětí leteckého neštěstí, v televizi TVN24 řekl, že jeho klienti pochybnosti ohledně toho, koho pohřbili, nemají. Připustil ale, že polská strana po katastrofě naléhala, aby bylo tělo prezidenta co nejrychleji převezeno do Polska.

Pochybnosti se ve čtvrtek pokusila rozptýlit vojenská prokuratura ve Varšavě. „Z dokumentace k vyšetřování vyplývá, že v kryptě na Wawelu byl pochován Lech Kaczyński a jeho manželka,“ uvedla prokuratura v prohlášení. Na základě doposud shromážděných důkazních materiálů o tom podle ní nejsou žádné nejasnosti.

Ruská strana Polsku ve druhé polovině října předala svoji verzi zprávy ohledně letecké katastrofy. Polský premiér Donald Tusk dnes řekl, že v takové podobě, v jaké ji Varšava dostala, je zpráva „bez diskuze nepřijatelná“. Polsko ve čtvrtek Rusku poslalo své výhrady ke zprávě.

Donald Tusk, polský premiér:

„Nedbalosti, chyby nebo nedostatek pozitivních reakcí na požadavky Polska. Všechny tyto věci nám umožňují říci, že některé ze závěrů této zprávy jsou neopodstatněné. Neříkám, že jsou mylné, ale tímto vyšetřováním je nelze potvrdit. Uvidíme, jaká bude reakce Ruska.“

Ze zprávy vyšetřovatelů…

Lech Kaczyński utrpěl při havárii rozsáhlá zranění, jeho tělo bylo jen těžce identifikovatelné. Stejně jako další oběti měl ze sebe servané oblečení. Obě nohy byly utržené, pravá pod kolenem. Chyběla mu také jedna ruka. Tvář i celá lebka byly rozdrcené tak, že ho nebylo možné poznat.

0Těla obětí byla z místa havárie přenášena na jedno místo, kde byla pokládána na igelitové plachty. Záchranáři je přikrývali bílým plátnem. Na jiné místo byly odnášeny části těl, které nebylo možné přiřadit k žádnému tělu.

Těla byla ukládána do rakví označených kusem papíru, na kterém bylo ručně napsáno jméno mrtvého. Na většině rakví byl ovšem ruský nápis oznamující nutnou pozdější identifikaci a číslo. Na Kaczyńského rakvi byl nápis: „Prezident Polska, Kaczyński“. Ostatky Lecha Kaczyńského, maršálka senátu Krzystofa Putry i bývalého polského prezidenta v exilu Ryszarda Kaczorowského ležely odděleně. Tělo Kaczyńského bylo později umístěno na nosítkách.

Lidem, kteří měli polského prezidenta identifikovat, ukázali ruští vyšetřovatelé pouze horní část těla. Poté, co tělo viděl i prezidentův bratr Jaroslaw, byly všechny prezidentovy ostatky uloženy do hnědé dřevěné rakve s ozdobným kováním a bílým polstrováním. Šest požárníků pak rakev odneslo na nákladní automobil.