Ukrajinští poslanci se už zase porvali jako koně

Kyjev - V hospodskou rvačku se strhlo v noci na dnešek jednání ukrajinského parlamentu, několik poslanců dokonce musely v odvézt sanitky. Opozice a zákonodárci vládní Strany regionů se do sebe pustili kvůli trestnímu stíhání bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Ukrajinská prokuratura ji obvinila z nezákonného použití peněz za emisní povolenky na důchody.

Poslanci opoziční strany Vlast nejdříve obsadili předsednickou tribunu na protest proti stíhání bývalé premiérky a své nynější vůdkyně. Rozvinuli také transparent s nápisem Ruce pryč od Tymošenkové! Zákonodárci ze Strany regionů současného prezidenta Viktora Janukovyče přesvědčovali protestující, aby odešli. Debata se nakonec zvrhla v bitku. Opoziční poslanec Volodymyr Bondarenko má zlomenou ruku, jeho stranický kolega Mychajlo Volyněc má tržnou ránu na hlavě a přeraženou čelist.

Poslanecké rvačky nejsou na Ukrajině ničím neobvyklým. Letos v květnu například v parlamentu létala nad hlavami peroucích se politiků vejce v oblacích kouře z dýmovnic.

Julija Tymošenková, bývalá ukrajinská premiérka:

0„Spáchala jsem ten strašný zločin, že jsem peníze  z prodeje emisních povolenek použila na výplatu důchodů v době krize.“

Janukovyč nechal americkou auditorskou firmou prošetřit činnost kabinetu Tymošenkové. Podle ministerstva financí dosahují odhalené machinace a nezákonné využívání rozpočtových prostředků tří miliard hřiven.

Tymošenková sama čelí obvinění za to, že převedla do státního penzijního fondu asi 200 milionů eur, které její vláda loni dostala z Japonska za prodej emisních povolenek. Po ministru hospodářství Bogdanu Danylyšynovi (který je v Praze už dva měsíce ve vazbě a žádá Česko o azyl) a ministrech vnitra a životního prostředí je expremiérka už čtvrtou představitelkou bývalé ukrajinské vlády, kterou justice stíhá. Opozice označuje žaloby za politicky motivované pronásledování.