Sojuz doplul k ISS

Mys Canaveral (USA) - Kosmická loď Sojuz TMA-20 s tříčlennou rusko-americko-italskou posádkou se úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Posádka lodi, Rus Dmitrij Kondraťjev, Američanka Catherine Colemanová a Ital Paolo Nespoli mají na palubě ISS pracovat pět měsíců. Připojí se tu k dvojici ruských kosmonautů Alexandrovi Kalerimu a Olegu Skripočkovi a k americkému astronautovi Scottu Kellymu.

V průběhu svého pobytu mají přivítat několik nákladních lodí. V dubnu kosmonauty na oběžné dráze čeká oslava 50. výročí prvního kosmického letu Jurije Gagarina.

Loď Sojuz TMA-20 odstartovala ve středu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu bez problémů. Ve čtvrtek ruské středisko pro řízení kosmických letů na několik hodin s ISS i s kosmickou lodí ztratilo spojení. Už přípravy letu provázela nervozita kvůli nedávným haváriím ruských nosných raket, které měly na oběžnou dráhu vynést navigační družice. Pochyby vyvolala také říjnová železniční nehoda, při níž byla raketa cestou z výrobního závodu u Moskvy na kosmodrom poškozena.

V únoru by měl k ISS zamířit americký raketoplán Discovery. Jeho start byl několikrát odložen, naposledy v prosinci kvůli dalším kontrolám trhlin v palivové nádrži.