Obamovo vítězství: Senát souhlasil se zákazem pravidla „neptej se a mlč“

Washington – Americký Senát se vyslovil pro zákaz kontroverzního pravidla „neptej se a mlč“, které znemožňuje službu v armádě homosexuálům, kteří se ke své orientaci otevřeně hlásí. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Senátoři dnes hlasovali poměrem 65 ku 31 hlasům pro zrušení, návrh tak získal o pět hlasů víc, než bylo potřeba. Teď ho ještě musí podepsat prezident Barack Obama, jde ale spíše o formalitu, protože prezident patří k odpůrcům zmíněného pravidla. Sněmovna reprezentantů podpořila tento významný krok v dějinách americké armády už ve středu.

„Až přestane platit ustanovení 'neptej se a mlč', tak již náš národ nebude upírat službu tisícům amerických vlastenců. Ti byli dosud nuceni opustit armádu i přes roky příkladné služby jen proto, že jsou gayové. A již také nebudou tisíce dalších žádáni, aby žili ve lži, když chtějí sloužit své vlasti, kterou milují,“ prohlásil podle agentury AP Obama před závěrečným hlasováním v Senátu.   

Dnešní výsledek hlasování je podle AP prezidentovým vítězstvím. Slib, že gayové a lesby nebudou muset nadále sloužit v armádě jen s utajením své sexuální orientace, byl jeden z jeho hlavních volebních slibů. Sněmovna reprezentantů už jednou pravidlo zrušila, schválení nového zákona ale následně zablokoval právě Senát. 


Pravidlo „neptej se a mlč“ začalo v USA platit od roku 1993. Zakazovalo armádě ptát se vojáků na sexuální orientaci. Pokud se ale někdo přiznal k homosexualitě, musel být propuštěn. Za 17 let platnosti této zásady odešlo z armády 13 tisíc lidí.