Provoz na Ruzyni komplikují zavřená evropská letiště

Letiště v Praze Ruzyni od dnešního rána zrušilo 29 z plánovaných 375 letů, a to kvůli přetrvávajícím problémům se sněhem v několika evropských destinacích. Největší problémy jsou stále na letištích v Londýně a ve Frankfurtu nad Mohanem, k nim se během dne přidal Bristol a problémy hlásí i nizozemská a italská letiště. Stále je přerušeno také letecké spojení s Paříží a Bruselem, a to už od soboty. Kvůli rušeným či zpožděným spojům na letištích uvízly tisíce lidí. Problémy se však týkají jen cílových destinací - na ruzyňském letišti se sice večer očekává sněžení, ale nemělo by to být nic mimořádného. Podrobnosti o spojích naleznou cestující na stránkách Letiště Praha.

Zimní počasí nadále omezuje provoz na mnoha letištích v Německu. Nejpostiženější je letecká křižovatka ve Frankfurtu nad Mohanem, kde muselo být dopoledne zrušeno přes 470 z celkových 1 317 letů plánovaných na dnešek. Mezi nimi i většina spojů s Prahou. „Letové plány jsou zcela přeházené,“ komentovala současnou situaci na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem jeho mluvčí. Výpadky hlásí také Mnichov nebo Hamburk, žádný z tamních letů do Prahy a z české metropole ale zatím rušení nepostihlo.

Andrew Teacher, mluvčí britských letišť:

„Snažili jsme se sníh a led odklidit, ale včera napadlo za velmi krátkou dobu rekordní množství sněhu. Proto jsme se rozhodli letiště z bezpečnostních důvodů zavřít.“

Sníh a mráz i dnes ochromují leteckou dopravu mezi Prahou a Londýnem. Zrušeny jsou lety do Prahy z nejrušnějšího evropského letiště Heathrow, na dalších letištích je situace nejistá. Celá Británie je nebývalým náporem zimy paralyzována, když na některých dálnicích museli řidiči čekat v kolonách několik hodin. Na londýnských ulicích je kvůli sněhu minimální provoz a bylo zrušeno několik zápasů Premier League. Letiště Heathrow bude i dnes prakticky uzavřeno, počítá se jen s několika odlety. Společnost British Airways zrušila zatím tři lety do Prahy. Teoreticky je plánován poslední, večerní spoj. Ostatní londýnská letiště - Gatwick, Luton a Stansted - jsou otevřená, ale i na nich je řada linek zpožděna nebo zrušena.

Cestující, londýnské letiště Gatwick:

„Náš let včera odklonili do Manchesteru a nechali nás stát na přistávací ploše do sedmi hodin. Pak nás naložili do autobusu a přivezli sem.“

Na většině ulic byl naopak provoz minimální, protože většina lidí raději zůstala s auty doma. V Británii jsou navíc prakticky neznámé zimní pneumatiky. Teplota v noci na dnešek přitom na některých místech v centrální Anglii poklesla až na minus 19 stupňů Celsia. Zima také postihla britský sport. V sobotu byly zrušeny čtyři zápasy anglické Premier League, včetně utkání londýnského Arsenalu, Liverpoolu a Birminghamu. Dnes padl za oběť sněhu šlágr kola Chelsea - Manchester United.