OSN nevyhoví Gbagbově žádosti o stažení jednotek z Abidžanu

Abidžan - OSN nestáhne své jednotky ze západoafrického Pobřeží slonoviny. Generální tajemník organizace Pan Ki-mun odmítl výzvu dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba. Ten navzdory mezinárodnímu tlaku odmítá opustit úřad a v zemi stoupá napětí po listopadových prezidentských volbách. OSN, Evropská unie i Spojené státy a další země uznaly vítězství opozičního kandidáta Alasána Vatary.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že světová organizace naplní svůj mandát na Pobřeží slonoviny, a varoval před útoky na zaměstnance OSN v zemi. Dosavadní prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo, který se po prohraných listopadových volbách nechce vzdát úřadu, v sobotu vyzval tisíce modrých přileb, aby urychleně zemi opustily. „UNOCI (Mise OSN v Pobřeží slonoviny) naplní svůj mandát a bude pokračovat v monitorování a prokazování jakýchkoliv porušení lidských práv, nabádání k nesnášenlivosti a násilí nebo útokům na mírové síly OSN,“ zdůraznil generální tajemník OSN v prohlášení jen několik hodin po útoku šesti maskovaných mužů na základnu OSN na Pobřeží slonoviny. Při útoku nebyl nikdo z příslušníků OSN zraněn.

Rada bezpečnosti OSN se má v pondělí sejít, aby projednala situaci v zemi a prodloužení mandátu pro misi UNOCI, který má vypršet 31. prosince. Mezinárodní tlak na Gbagba, aby se vzdal funkce, stupňuje také Evropská unie, která mu k tomuto kroku dala čas do dnešního dne. Pokud Gbagbo neodstoupí, pohrozila EU sankcemi, včetně zmrazení majetku a zákazu cestování pro něj a jeho ženu.

Pobřeží slonoviny se topí ve zmatcích a nepokojích od listopadových voleb, v nichž se vítězem prohlásil dosavadní šéf státu Laurent Gbagbo podporovaný armádou a ústavním výborem. Podle ústřední volební komise ale nejvíce hlasů získal Alassane Ouattara, kterého za vítěze považují i OSN, EU a Africká unie. Spory kolem vítěze prezidentských voleb přerostly minulý týden v násilnosti, při nichž se Ouattarovi stoupenci střetli s bezpečnostními silami. Nejméně 20 lidí zahynulo.

OSN má v této západoafrické zemi od skončení občanské války z let 2002 až 2003 asi 10 000 vojáků a policistů.