Rumunská vláda přežila hlasování o důvěře. Letos již potřetí

Bukurešť - Rumunská vláda premiéra Emila Boka podle očekávání přežila parlamentní hlasování o důvěře. Opozici ke svržení vlády chybělo údajně čtyřicet poslaneckých hlasů. Šlo již o třetí takové hlasování za letošní rok, všechna byla vyvolána radikálními úsporami. Levicová opozice se snaží vyslovit nedůvěru kabinetu kvůli tvrdému vládnímu úspornému programu, s nímž odbory a levicové strany nesouhlasí. Sociální škrty a snižování mezd totiž vyvolaly hlubokou hospodářskou krizi.

„Vláda premiéra Boka opět přežila,“ uvedl člen sčítacího výboru parlamentu Dumitru Pardau. Vláda se v parlamentu opírá o poměrně křehkou většinu a opozice doufala, že alespoň někteří z vládních poslanců při hlasování kabinet nepodpoří. Sociální demokracie a opoziční liberálové mají ve sněmovně dohromady 213 hlasů, ke svržení vlády jich potřebují ještě dalších 23. Dnešní výsledek, kdy opozici chybělo údajně 46 hlasů, však svědčí o tom, že letošní již třetí hlasování o důvěře nepodpořili ani všichni opoziční poslanci.

V Bukurešti v říjnu jednal tým odborníků z Mezinárodního měnového fondu, který požadoval snížení deficitu státního rozpočtu na 6,8 procenta HDP. Snížení schodku je podmínkou pro uvolnění dalších částí sanačních půjček poskytovaných Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií. Rumunsko loni hospodařilo s rozpočtovým schodkem 7,3 procenta HDP.

Rumunský parlament
Rumunský parlament