Co můžeme udělat, abychom odčinili bezpráví? ptá se papež

Řím - Papež Benedikt XVI. zahájil tradiční vánoční proslov ke kurii připomínkou pedofilních skandálů katolických kněží. Zároveň poděkoval všem lidem, kteří obětem pedofilního zneužívání duchovními pomohli a zasadili se o to, aby církev opět získala důvěru věřících. Benedikt XVI. ve své dnešní řeči k vatikánským kardinálům a biskupům označil rozsah případů zneužívání dětí kněžími za „otřesný“. Uvedl, že oběti těchto činů jsou poznamenány na celý život. „Musíme se ptát, co můžeme udělat, abychom učiněné bezpráví co nejvíce odčinili,“ řekl nejvyšší představitel katolické církve.

Papež si také postěžoval, že tvář církve je kvůli těmto případům sexuálního zneužívání pošpiněna, a vybídl kurii, aby vzala toto „zhanobení“ jako výzvu k obnově církve. Benedikt XVI. též během řeči varoval před pornografií, sexuální turistikou a drogami.

„Narušení psychiky dětí, které se stávají předmětem takového obchodu, je děsivým odrazem naší doby,“ zdůrazňuje hlava katolické církve. Sexuální turistika podle papeže ohrozí „celou jednu generaci“.

Ve svém proslovu papež také apeloval na politiky a náboženské vůdce, aby zastavili útoky proti křesťanům. Zdůraznil, že svoboda náboženství je součástí lidské důstojnosti. „V dnešní době jsou křesťané pronásledovanou menšinou,“ řekl papež.