Pchjongjang si nechá zkontrolovat svůj jaderný program

Peking - Americký zmocněnec Bill Richardson se vrátil ze soukromé mise do Pchjongjangu. Severokorejští vůdci mu slíbili, že umožní mezinárodním jaderným inspektorům návrat do země. Mají se ujistit, že KLDR nevyrábí vysoce obohacený uran. Richardson řekl, že komunistické vedení projevuje určitý pragmatismus a zřejmě si uvědomuje, že jeho dosavadní přístup byl příliš negativní. V době jeho návštěvy se Severní Korea vyhnula konfrontaci s Jihem, který pořádal kontroverzní vojenské cvičení u sporné námořní hranice.

KLDR mírní bojovný tón, který vydávala v posledních týdnech, a umožní prý inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii, aby se ujistili, že Pchjongjang nevyrábí obohacený uran. Tvrdí to Bill Richardson, guvernér amerického státu Nové Mexiko, který v KLDR jednal od minulého čtvrtka s hlavním severokorejským vyjednavačem o jaderném programu. 

Podle Richardsona si KLDR uvědomuje, že její dosavadní stanoviska byla „příliš negativní“ a posouvala situaci na okraj propasti. „Je čas na činy, nikoli jen slova. Možná nadešel čas vhodný pro obnovení šestistranných rozhovorů,“ prohlásil Richardson. Jednání o severokorejském jaderném programu ztroskotala před dvěma lety, když Pchjongjang opustil jednací stůl.