Po devíti měsících jednání má Irák novou vládu

Bagdád – Irák má po devíti měsících povolebních průtahů novou vládu. Staronovým premiérem se stal Núrí Málikí, parlament rovněž ve funkci potvrdil 29 ze 42 dvou navržených ministrů. Poslanci tak ukončili politickou krizi, která ochromila chod nejvyšších státních institucí. Zbytek kabinetu, který pro jeho chod už není bezprostředně nezbytný, by měl být schválen později na základě dodatečných kompromisních dohod vládní koalice. Mocenské vakuum sužovalo zemi od březnových parlamentních voleb, z nichž nevzešel jasný většinový vítěz. Završení procesu kvitují především Spojené státy americké.

Poslanci schvalovali jmenovitě každého z navržených ministrů, např. do čela ministerstva financí odsouhlasili vlivného sunnitu Rafu Isávího a do funkce vicepremiéra pro energetiku dosavadního ministra ropného průmyslu Husajna Šahristáního. V čele průmyslového rezortu jej nahradí jeho dosavadní náměstek Abdal Karím Luajbí. Zákonodárci rovněž odsouhlasili program vlády.

Parlament schválil jména všech navržených ministrů, neobsazené ale zůstávají tři klíčové resorty – vnitro, obrana a národní bezpečnost. Prozatímně je bude řídit sám Málikí a kritici už mluví o tom, že se snaží soustředit moc. Premiér chce tato místa obsadit například ženami. Ve vládě je zatím jen jedna ministryně bez portfeje. Jinak ji tvoří 20 šíitských a 10 sunitských politiků, rovněž čtyři Kurdové a křesťan.

Za hlavní cíle své vlády si Málikí vytyčil liberalizaci ekonomiky, rozvoj těžby ropy, boj proti terorismu, korupci a sektářství, povzbuzování investic a zlepšování vztahů se sousedními státy.

„Tato ministerstva jsou citlivá a bylo nutné vybrat nezávislé a kompetentní osobnosti, které musejí být zároveň akceptovány politickými uskupeními. To zabere pár dnů,“ vysvětlil zdlouhavost procesu sestavování kabinetu blízký Málikího poradce Alí Musáví.

Parlament učinil první krok k vyřešení ústavní krize 11. listopadu, kdy opětovně zvolil do čela země prezidenta Džalála Talabáního, který představuje kurdskou menšinu. Ten oznámil, že sestavením nové vlády pověří právě Málikího. Za svého předsedu si vybrali poslanci sunnitského poslance Usámu Nudžajfího. Dnešní schválení šíity Málikího v čele vlády tak završilo složitý proces, který zajistil, aby tři hlavní entity v Iráku, tedy šíité, sunnité a Kurdové, měly svého zástupce ve významné ústavní funkci.

Núrí Málikí:

„Sestavení vlády národní jednoty v zemi, kde je mnoho etnických, náboženských a politických skupin, je velmi těžká práce.“

Postup vítají především Spojené státy. Několikaměsíční mocenské vakuum ochromilo fungování státních institucí v zemi, nahrávalo teroristům a odrazovalo zahraniční investory. V Iráku i ve světě proto sílilo volání po dohodě mezi iráckými politiky a zformování fungující vlády v Bagdádu.

Americký prezident Barack Obama označil v písemném komuniké schválení kabinetu za „významný okamžik dějin Iráku a velký krok směrem k národní jednotě“. Podle něj tím iráčtí představitelé také jednoznačně odvrhli „sektářský extremismus“.

Irácká vláda:

Vládu tvoří sunnitsko-šíitská koalice Národní irácké hnutí (MNI) expremiéra Ajáda Alávího. Toto uskupení zvítězilo v březnových volbách ziskem 91 poslaneckých mandátů z celkového počtu 325. Se ztrátou pouhých dvou křesel se za ním umístil blok Právní stát premiéra Málikího. K zisku nadpoloviční většiny v zákonodárném sboru pomohla nejsilnějším stranám kurdská koalice Spojenectví Kurdistánu, která ve volbách skončila čtvrtá a má 43 poslanců. Převážně šíitská koalice Národní irácké spojenectví (NIA), která je se 70 mandáty třetí nejsilnější parlamentní stranou, je opět v opozici.0

Vítěz březnových voleb, bývalý premiér Ajád Aláví, se dlouho nechtěl práva na sestavování vlády vzdát. Za svůj ústupek dostal hlavní slovo v nově vzniklém Národním shromáždění pro politickou strategii. Na starosti bude mít dohled nad zahraniční politikou a bezpečnostními otázkami. Jaké přesně budou jeho pravomoci, ale zatím není jasné.