WikiLeaks: USA chtěly zamést pod koberec kauzu zastřeleného italského agenta

Řím – USA podle WikiLeaks tlačily na Itálii, aby dala ruce pryč od případu italského agenta, kterého v roce 2005 zabili v Iráku američtí vojáci. Incident se odehrál 4. března 2005, kdy vojáci na kontrolním stanovišti zahájili palbu na auto, v němž Italové odváželi na bagdádské letiště italskou novinářku Giuliu Sgrenovou, právě osvobozenou ze zajetí. Zastřelili italského agenta Nicolu Calipariho a jeho kolegu i novinářku zranili. Voják, který Calipariho zastřelil, byl identifikován.

USA podle dnes zveřejněné depeše v květnu 2007 na tehdejší italskou vládu v čele s Romanem Prodim naléhaly, aby zajistila, že proti vojákovi nebude vzneseno obvinění. Italská justice měla říct, že akce na iráckém bojišti jsou mimo její jurisdikci. Tehdejší vrcholný představitel amerických tajných služeb John Negroponte italskému velvyslanci v USA řekl, že souzení vojáka „by vyslalo hrozné poselství a musí být zastaveno“. V říjnu 2007 italský soud dospěl k závěru, že kauza je mimo jeho dosah.

Už 2. května 2005, tedy krátce po incidentu, ale americký velvyslanec v Římě svému ústředí psal, že Itálie je „odhodlána“ vyhnout se jakýmkoli problémům s USA, že italská vláda zajistí, že parlament nedá podnět k hloubkovému vyšetření okolností Calipariho smrti a že vyšetřování bude „speciálně uzpůsobeno“ tak, aby zdůraznilo, že střelba nebyla záměrná. Žádný z předních italských představitelů, s nimiž velvyslanec o incidentu hovořil, podle něho nevznesl základní otázku, proč byl ostřelován jen jeden vůz z třiceti, které ten den přes kontrolní stanoviště projely. V čele italské vlády stál v roce 2005 stejně jako dnes Silvio Berlusconi, jehož kancelář velvyslancova slova popřela.

Vdova po zastřeleném agentovi, dnes poslankyně umírněně levicové Demokratické strany Rosa Calipariová v rozhovoru pro dnešní list La Stampa řekla, že všichni věděli, že italská vláda nebude nijak pospíchat, aby zjistila pravdu. Zabití svého muže označila za politickou vraždu.