Tsunami po zemětřesení v Japonsku nenapáchalo výraznější škody

Tokio - Zemětřesení o síle 7,4 stupně Richterovy škály udeřilo dnes v 18:19 středoevropského času v Tichém oceánu jižně od Japonska. Úřady proto pro tichomořskou oblast vyhlásily varování před ničivou vlnou tsunami. První vlna zasáhla menší japonské ostrovy asi hodinu po otřesech, ale škodu nezpůsobila.

Podle americké geologické služby USGS bylo epicentrum otřesů 330 kilometrů severovýchodně od ostrova Iwodžima a 1 050 kilometrů jihovýchodně od Tokia. Otřesy vycházely z hloubky 15 kilometrů.

Americké tichomořské středisko pro varování před tsunami upozornilo, že otřesy podobné síly na moři obvykle vyvolají vlnu, která má ničivé účinky do vzdálenosti přibližně 100 kilometrů od epicentra. Vyzvalo proto úřady v postižených oblastech, aby přijaly příslušná opatření. Necelou hodinu po otřesech zasáhla vlna vysoká 30 centimetrů ostrov Čičidžima, který leží 150 kilometrů od epicentra. V souvislosti s ní ale nebyly ohlášeny žádné škody ani žádná zranění.

Japonsko leží v oblasti s velkou seizmickou aktivitou. Každoročně je zde zaznamenána asi pětina ze všech světových zemětřesení o síle šesti a více stupňů Richterovy stupnice. Japonské souostroví leží na rozhraní čtyř tektonických desek, které na sebe při pohybu vzájemně narážejí a vyvolávají tak otřesy na zemském povrchu.